AKTUALNOŚCI

Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji -  to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem...

Mając na względzie ciągłą potrzebę podnoszenia stanu bezpieczeństwa na drogach, która wynika z realizacji jednego z fundamentalnych zadań Policji, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom...

AKTUALNE WYDANIE

czytelnia

POLECAMY

TV Samorządowa

JAKOŚĆ POWIETRZA W REGIONIE

OlszytynBiskupiecDobre MiastoElblągKętrzynMikołajkiOstródaSzczytno


SPORT

herb

Olsztyńscy radni podjęli decyzję o sprzedaży akcji Stomilu Olsztyn. Oznacza to, że głównym właścicielem klubu będzie Michał Brański. Droga była bardzo kręta, ale została zakończona sukcesem...
herb

Zgodnie z wcześniejszymi  zapowiedziami,  zostało podpisane porozumienie pomiędzy  dotychczasowymi akcjonariuszami spółki Stomil S.A. a nowym inwestorem strategicznym. Dokument pozwoli na sprzedaż akcji spółki będących...
herb

Przygotowania do nowego sezonu pierwszej ligi, wkraczają w decydującą fazę. Stomil Olsztyn dalej testuje kolejnych zawodników. Olsztyńscy piłkarze poprzedni tydzień spędzili w Nieborowie, gdzie rozegrali...

W Neapolu trwa 30. uniwersjada. W akademickich igrzyskach biorą udział także reprezentanci stolicy Warmii i Mazur. Taka rywalizacja we Włoszech odbywa się czwarty raz. W...

Wojciech Żaliński zamyka skład Indykpolu AZS Olsztyn w sezonie 2019/2020. Jest to doświadczony przyjmujący, dla którego będzie to już 14 sezon w PlusLidze. Wojciech Żaliński...

Nadchodzące wydarzenia

< 2019 >
Sierpień
Pn
Wt
Śr
Czw
Pt
So
Nd
Lipiec
Lipiec
Lipiec
1
2
 • Dni Fromborka

  Dni Fromborka

  Cały dzień
  2019-08-02-2019-08-03

  Zapraszamy w dniach 2-3 sierpnia 2019 roku na 17 edycję Dni Fromborka.

  Święto miasta na którym planowane są występy wykonawców i zespołów muzycznych, plenerowe spektakle teatralne, liczne konkursy, gry i zabawy dla publiczności, zabawa pod gołym niebem.

3
 • Dni Fromborka

  Dni Fromborka

  Cały dzień
  2019-08-03

  Zapraszamy w dniach 2-3 sierpnia 2019 roku na 17 edycję Dni Fromborka.

  Święto miasta na którym planowane są występy wykonawców i zespołów muzycznych, plenerowe spektakle teatralne, liczne konkursy, gry i zabawy dla publiczności, zabawa pod gołym niebem.

 • Warmińską Łynostradą na imieniny Krasickiego

  Warmińską Łynostradą na imieniny Krasickiego

  09:30 -16:00
  2019-08-03

  Zapraszamy na rowerową wycieczkę po fragmencie Warmińskiej Łynostrady. Finałem (i zarazem półmetkiem) będzie piknik kulinarny w Smolajnach zorganizowany z okazji imienin biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. Jest to nowa impreza Powiat Olsztyński inspirowana historią Warmii, XVIII-wieczną kuchnią i postacią ówczesnego biskupa Ignacego. Ten duchowny, znany z bajkopisarstwa i administrowania dobrami kapituły warmińskiej, interesował się także sztuką kulinarną. Wiadomo, że organizował przyjęcia z okazji swoich imienin. Być może wśród potraw były także te, które zostaną przygotowane przez mistrza kuchni Jana Kuronia.

  Start: 9:30 pod Wysoką Bramą (Miasto Olsztyn).
  Trasa: ok. 30 km po drogach gruntowych i spokojnych asfaltach.
  Zalecany rower: trekking, MTB, cross, gravel.
  Powrót: indywidualnie lub ok. 35 km w zorganizowanej grupie (dokładna trasa ustalona z uczestnikami).
  Udział bezpłatny.

  Start pikniku o 12:00. Miejsce pikniku: Zespól Szkół Rolniczych w Smolajnach (letni pałacyk biskupów warmińskich). Program pikniku: zmagania kulinarne VIP-ów, bajki Krasickiego w interpretacji aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie, muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego AVISTA, degustacja, I Warmiński Zjazd Ignacych.

 • Święto Warmińskiego Piwowara

  Święto Warmińskiego Piwowara

  16:00 -23:00
  2019-08-03

  Pokazy warzenia piwa, liczne stoiska piwowarów domowych i lokalnych browarów z Warmii i Mazur, finał Warmińskiego Konkursu Piw Domowych, koncerty muzyczne Bakshish, Bownik, Bridge Band i ???, żywność regionalna, turniej gry w kapsle o Mistrzostwo Gminy Dywity, stoisko kolekcjonerskie – tak w dużym skrócie wygląda program Święta Warmińskiego Piwowara, które odbędzie się w sobotę 3 sierpnia 2019 roku w godz. od 16-22.30 w dywickiej Stodole i okolicach.

4
 • XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  20:00 -21:00
  2019-08-04

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki oryginalnej, niezwykle uduchowionej i szczęśliwie wolnej od komercyjnego nalotu.

  Podczas XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów. Potęga brzmienia największego z instrumentów – nie tylko rozmiarem, ale również duchem, mocą i paletą barw – oraz klasa zaproszonych gości zapewnią niepowtarzalną atmosferę i przeżycia niespotykane nigdzie indziej.

  Prawdziwa gratka dla miłośników muzyki. Niekoniecznie klasycznej. Po prostu: dobrej.

  👉 4 sierpnia (ND), godz. 20:00
  Nowy dyrektor artystyczny Festiwalu, Jarosław Tarnawski z Poznania na organach i Andrzej Kulka na trąbce w koncercie poświęconym Petrowi Ebenowi w 90. rocznicę urodzin kompozytora.

  Jarosław Tarnawski jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Poznaniu (prof. Elżbieta Karolak), Katowicach (prof. Julian Gembalski), Lubece (prof. Arvid Gast) oraz Detmold (prof. Martin Sander) – studia solistyczne Konzertexamen. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w klasie organów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

  Jest laureatem licznych nagród na konkursach organowych, m.in. na Międzynarodowym Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, Międzynarodowym Konkursie Organowym w Brnie, Międzynarodowym Konkursie Organowym “Westfalen-Lippe” w Bochum, Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Kurta Bosslera w Heidelbergu, Międzynarodowym Konkursie Organowym “Schramberger Eberhard Friedrich Walcker Preis 2012”. Jako wykonawca gościł na najważniejszych festiwalach organowych w Polsce (Kamień Pomorski, Leżajsk, Olsztyn, Pasłęk, Kazimierz) oraz poza jej granicami.

  Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung. W roku 2015 został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego wychowankowie – studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach organowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

  Andrzej Kulka to trębacz – solista, kameralista, pedagog. W roku 2004 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. R. Grynia, a studia podyplomowe z gry na trąbce barokowej w klasie prof. Johana Plietza w 2007 roku. Andrzej chcąc rozwijać swoje umiejętności w zakresie wykonawstwa muzycznego i pedagogiki uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: prof. Markus Würsch (Szwajcaria), prof. James Thompson (USA), prof. Johann Plietzsch (Niemcy), prof. Igor Cecocho, prof. Gabriele Cassone (Włochy), prof. Gabor Boldoczki (Węgry), prof. Manfred Bockschweiger (Niemcy), prof. Jan Broda (Czechy), prof. Adomas Kontautas (Litwa), prof. Aki Valimaki (Finlandia). Od stycznia 2007 roku jest zatrudniony na stanowisku pierwszego trębacza w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Prowadzi również klasę młodych trębaczy w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dzięki odpowiedniemu podejściu pedagogicznemu i nowatorskim metodom, Jego uczniowie odnoszą sukcesy na ogólnopolskich konkursach.

  Andrzej prowadzi ożywioną działalność koncertową. Brał udział jako solista i kameralista w wielu festiwalach muzycznych, m. in w: Festiwalu Muzycznym w Grossräschen, Pałuckiej Wiośnie Muzycznej, Muzycznym Lecie w Otwockim Pałacu, czy Festiwalu Organowym Św. Anny w Warszawie. Występował w wielu prestiżowych miejscach prezentując muzykę polską i światową, jak choćby wiele zabytkowych zamków i pałaców w kraju, a także Parlament Europejski, czy Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Andrzej nie stroni od ciekawych projektów i dalekich podróży. Dwukrotnie odbył trzytygodniowe tournée koncertowe po największych miastach w Chinach. Brał również udział w koncercie z okazji Kanonizacji Jana Pawła II ze światowej sławy tenorem Placido Domingo. W kwietniu 2016 roku zagrał uroczysty koncert z Teatrem Muzycznym w Poznaniu na Enea Stadionie, podczas którego wykonany został musical „Jesus Christ Superstar” dla ponad 35 tysięcy widzów. Jego wielkie zamiłowanie do muzyki w dużym stopniu zainicjowało powstanie zespołu MasterBrass.

  🎵 Program koncertu
  Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
  – Contrapunctus I
  – Contrapunctus II
  Petr Eben – Okna:
  – I. Modre Okno (Niebieskie Okno)
  Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
  – Contrapunctus III
  – Contrapunctus IV
  Petr Eben – Okna:
  – II. Zelene Okno (Zielone Okno)
  Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
  – Contrapunctus XI
  Petr Eben – Okna:
  – III. Cervene Okno (Czerwone Okno)
  Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge:
  – Fuga a 3 soggetti (Contrapunctus XIV)
  Petr Eben – Okna:
  – IV. Zlate Okno (Złote Okno)

5
6
7
8
9
10
11
 • XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  20:00 -21:00
  2019-08-11

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki oryginalnej, niezwykle uduchowionej i szczęśliwie wolnej od komercyjnego nalotu.

  Podczas XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów. Potęga brzmienia największego z instrumentów – nie tylko rozmiarem, ale również duchem, mocą i paletą barw – oraz klasa zaproszonych gości zapewnią niepowtarzalną atmosferę i przeżycia niespotykane nigdzie indziej.

  Prawdziwa gratka dla miłośników muzyki. Niekoniecznie klasycznej. Po prostu: dobrej.

  👉 11 SIERPNIA (ND), GODZ. 20:00
  Dariusz Bąkowski-Kois ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Koncertuje na całym świecie, a na co dzień jest kierownikiem Katedry Organów swej alma mater.

  🎵 Program koncertu:
  José de Torres y Martínez Bravo
  – Fuga
  – Partido de 2º tono
  – Batalla de 5° tono
  Carl Philipp Emanuel Bach
  – Sonata F-dur H 84, Wq 70 nr 3
  – Allegro
  – Largo
  – Allegretto
  – Fuga C-dur B-A-C-H H 394
  Ferenc Liszt
  – Ave Maria (wg Jacoba Arcadelta)
  – Ich hatte viel Bekümmernis (wg kantaty BWV 21)
  Sigfrid Karg-Elert
  – Improwizacja chorałowa Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen op. 65 nr 17
  Max Reger
  – Wariacje i fuga God save the King

12
13
14
15
 • XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  20:00 -21:00
  2019-08-15

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki oryginalnej, niezwykle uduchowionej i szczęśliwie wolnej od komercyjnego nalotu.

  Podczas XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów. Potęga brzmienia największego z instrumentów – nie tylko rozmiarem, ale również duchem, mocą i paletą barw – oraz klasa zaproszonych gości zapewnią niepowtarzalną atmosferę i przeżycia niespotykane nigdzie indziej.

  Prawdziwa gratka dla miłośników muzyki. Niekoniecznie klasycznej. Po prostu: dobrej.

  👉 15 sierpnia (CZ), godz. 20:00
  KONCERT DEBIUTÓW
  Jakub Kapała jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. W 2015 ukończył z wyróżnieniem Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie, a w 2017 – Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w kl. organów mgr. Wiesława Kaczora (dyplom z wyróżnieniem).
  Odnosił liczne sukcesy w ramach konkursach organowych; do jego najważniejszych osiągnięć zalicza się m. in zajęcie I miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017), czy II miejsca na VI Akademickim Konkursie Organowym Romuald Sroczyński in memoriam (Poznań 2018). Jego dokonania artystyczne zostały nagrodzone stypendiami, m. in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016, 2017) oraz
  Prezydenta Miasta Tarnowa (2017, 2018). W latach 2007-2017 śpiewał w Chłopięcym Chórze Katedralnym Pueri Cantores Tarnovienses, z którym występował w Polsce i wielu krajach Europy (m. in. Włochy, Szwecja, Macedonia), a także współpracował jako akompaniator. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili światowej sławy organiści, jak Olivier Penin, Tobias Horn, Sven-Ingvart Mikkelsen, Francisco Scarcella, Thomas Lennartz,
  Ignace Michiels, Jos van der Kooy, Ines Maidre, Berhnard Haas, Jan Lehtola.

  🎵 Program koncertu:
  Felix Mendelssohn Bartholdy
  – Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1
  Robert Schumann
  – Etuida kanoniczna h-moll (Nicht zu schnell) op. 56 nr 5
  Josef Gabriel Rheinberger
  – Sonata organowa A-dur op. 188 nr 18
  – I Phantasie
  – II Capriccio
  – III Idylle
  – IV Finale
  Max Reger
  – Kanzonetta a-moll op. 47 nr 3
  Gerard Bunk
  – Allelujah op. 54 nr 8

16
17
18
 • XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  20:00 -21:00
  2019-08-18

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki oryginalnej, niezwykle uduchowionej i szczęśliwie wolnej od komercyjnego nalotu.

  Podczas XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów. Potęga brzmienia największego z instrumentów – nie tylko rozmiarem, ale również duchem, mocą i paletą barw – oraz klasa zaproszonych gości zapewnią niepowtarzalną atmosferę i przeżycia niespotykane nigdzie indziej.

  Prawdziwa gratka dla miłośników muzyki. Niekoniecznie klasycznej. Po prostu: dobrej.

  👉 18 SIERPNIA (ND), GODZ. 20:00
  Po znakomitym występie podczas ubiegłorocznej odsłony OKO, oczekiwany przez melomanów Felix Ketterer z parterskiego Offenburga wraca na kolejny recital organowy w olsztyńskiej katedrze.

  🎵 Program koncertu
  Dietrich Buxtehude
  – Praeludium in D, BuxWV 139
  Johann Gottfried Walther
  – Concerto del Signor Vivaldi, h-moll
  – Allegro
  – Adagio
  – Allegro
  Johann Sebastian Bach
  – Präludium und Fuge in D-Dur, BWV 532
  – Präludium
  – Fuga
  – Choral „An Wasserflüssen Babylon”, BWV 653
  Felix Ketterer
  – Improvisation über „Ave maris stella“

19
20
21
22
23
24
25
 • XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  XLI Olsztyńskie Koncerty Organowe

  20:00 -21:00
  2019-08-25

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  ul. Stanisława Staszica 5, Olsztyn, Polska

  Zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu koncertów muzyki organowej. Muzyki oryginalnej, niezwykle uduchowionej i szczęśliwie wolnej od komercyjnego nalotu.

  Podczas XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego gotyckie mury olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydziełami dawnych mistrzów. Potęga brzmienia największego z instrumentów – nie tylko rozmiarem, ale również duchem, mocą i paletą barw – oraz klasa zaproszonych gości zapewnią niepowtarzalną atmosferę i przeżycia niespotykane nigdzie indziej.

  Prawdziwa gratka dla miłośników muzyki. Niekoniecznie klasycznej. Po prostu: dobrej.

  👉 25 sierpnia (ND), godz. 20:00
  Koncert Finałowy XLI Olsztyńskich Koncertów Organowych. Wystąpią: Adam Kowalski – organy, Izabela Buchowska – wiolonczela.

  Adam Kowalski grę na organach rozpoczął w wieku 9 lat. Jako 10-latek był już organistą Kościoła Garnizonowego w Nowym Dworze Mazowieckim, od 15 roku życia pełnił obowiązki drugiego organisty bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Obowiązki organisty Archikatedry Warszawskiej św. Jana przyjął, mając 21 lat.
  Uczęszczał do PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, do klasy organów dra Romana Szlaużysa, oraz klasy improwizacji organowej Mariana Sawy. Jako uczeń szkoły muzycznej został laureatem II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Szkół Muzycznych we Wrocławiu.
  Naukę kontynuował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Józefa Serafina. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dongsan Research Foundation. W 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Moskwie. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie od Centrum Edukacji Artystycznej jako pianista.
  Główną dziedziną artystyczną, w której doskonali swoje umiejętności, jest improwizacja. Zdobywał doświadczenie w tym zakresie pod okiem Mariana Sawy, Szabolcsa Esztenyi’ego oraz Tomasza Adama Nowaka. Naukę improwizacji kontynuował także w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie dr. hab. Krzysztofa Urbanika.
  Jest organistą bazyliki Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce oraz przewodniczącym Komisji ds. inwentaryzacji organów Archidiecezji Warmińskiej. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

  Izabela Buchnowska
  Urodziła się 21 września 1980 r. w Olsztynie. W 1991 r. rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Stanisława Pokorskiego. Ukończyła również studia podyplomowe w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) w klasie prof. Ulfa Tischbrika oraz studia profesjonalne w Mannes College of Music (Nowy Jork, USA) w klasie światowej sławy wiolonczelistki, prezydent „Violoncello Society” w Nowym Jorku, prof. Barbary Stein-Mallow. Ostatni semestr studiów w Nowym Jorku spędziła jako gościnna artystka w słynnej Julliard School. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich współpracując z takimi wybitnymi osobowościami jak: Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Ulf Tischbirek, Andrzej Bauer, Edna Michell, Baruch Amon, Tomasz Strahl, czy Roman Jabłoński. Występowała podczas licznych festiwali muzycznych, m.in. na słynnym Schleswig Holstein Festiwal w Niemczech i Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku. Często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie i USA.
  Często koncertuje gościnnie w Olsztynie, m.in. podczas Olsztyńskich Koncertów Organowych.

  🎵 Program koncertu:
  Dietrich Buxtehude
  – Ciaconna e-moll BuxWV 160
  Johann Sebastian Bach
  – Preludium i fuga C – dur BWV 545
  Adam Kowalski
  – Partita (Improwizacja)
  – Fantazja chorałowa (Improwizacja)
  Louis James Alfred Lefébure-Wély
  – Marsz

26
27
28
29
30
31
Wrzesień