Ambulans z Warmii i Mazur pojedzie do Ukrainy

0
401

Karetka pochodzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu i została również doposażona m.in. w inkubator przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Olsztynie.

– Cieszymy się, że w dalszym ciągu możemy pomagać w tych trudnych dla Ukrainy czasach – mówił podczas przekazania sprzętu Marcin Kuchciński, marszałek województwa. – Po wybuchu wojny system opieki zdrowotnej w Wyżnicy uległ znaczącemu załamaniu. Pojawiło się tam kilka tysięcy nowych mieszkańców – uchodźców wewnętrznych. Są to głównie osoby starsze, kobiety i dzieci. Jako samorząd województwa ciągle reagujemy i odpowiadamy na takie potrzeby, nie tylko naszego partnerskiego obwodu rówieńskiego.

Swoją wizytę sprzed siedmiu lat do Wyżnicy wspominała  Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa.

– Wówczas z Jaromirem Krajewskim, dyrektorem Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i starostą gołdapskim – Andrzejem Ciołkiem dostarczaliśmy naszym sąsiadom wóz strażacki – mówi Sylwia Jaskulska. – Poznałam tam wielu niezwykłych i wspaniałych ludzi, strażaków, specjalistów ratownictwa wysokogórskiego. Nie brakowało im pasji, zaangażowania czy umiejętności, a jedyne czego potrzebowali to przede wszystkim sprzętu. Dzisiaj w Wyżnicy walczą nie tylko z żywiołami, ale z okrucieństwem wojny. Płacą za to najwyższą cenę – cenę życia.

Transportem na Ukrainę zajmą się przedstawiciele Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej – jednostki budżetowej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

– Planujemy wyjechać już w najbliższy poniedziałek – tłumaczy dyrektor Jaromir Krajewski. – I powinniśmy wrócić w nocy ze środy na czwartek. Mamy do przejechania ok. 1 tys. kilometrów w jedną stronę. Będzie nam towarzyszył samochód dostawczy, który będzie załadowany pomocą humanitarną zarówno dla cywilów, jak i dla wojska.

Od 2022 roku z budżetu województwa zaangażowano 520 500 zł, a do obwodu rówieńskiego trafiło m.in.:  26 ton żywności, 28 agregatów prądotwórczych, 578 koców oraz 242 śpiwory. Ponadto z zasobów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie przekazana została do Równego karetka ratunkowa. Przy okazji kolejnych transportów przekazywana była również pomoc rzeczowa, pochodząca z darów otrzymywanych przez Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Placówka stała się też miejscem schronienia młodzieży uciekającej przed wojną, gdzie uczniowie mogą kontynuować naukę bez barier językowych.

W 2023 roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego kontynuował pomoc dla partnerów z Obwodu Rówieńskiego. Wiosną przekazano 30 zestawów komputerowych, które służą dzieciom i młodzieży w całodobowym ośrodku pobytu. W czerwcu 2023 roku radni zdecydowali o przyznaniu gminom Wydminy i Iława dotacji celowych o łącznej wartości wynoszącej 270 000 zł. na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Dzięki temu ponad 80 dzieci i młodzieży spędziło bezpieczne wakacje na Warmii i Mazurach.

Ponadto ze środków budżetu samorządu województwa zakupiony został zakupiony dron wykrywający zagrożenia, który jest aktualnie wykorzystywany przez strażaków do patrolowania granicy ukraińsko-białoruskiej.

BRAK KOMENTARZY