Zawodnicy z UKS Hajduczek startowali w Pucharze Europy kadetów

0
331
Chłopcy pierwszego dnia startowali w turnieju indywidualnym, drugiego w drużynowym. Na zdjęciu Piotr Kozłowski i Filip Kusak.

Zawodnicy z UKS Hajduczek powołani do kadry narodowej startowali w weekend w Pucharze Europy kadetów w węgierskim Gödöllő. Polskę reprezentowali: Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Klaudia Malgrem, Piotr Kozłowski i Filip Kusak.

Dzięki ich dobrej postawie w Pucharach Polski zostali powołani do kadry narodowej. Cieszy fakt, że nasi zawodnicy znajdują się w czołówce polskich szablistów – uważa trener Adam Sobczyk.

Pierwszego dnia (6 października) odbył się turniej indywidualny chłopców i drużynowy dziewcząt. Po walkach grupowych i pucharowych w fazie 256 nasi szabliści zakończyli rywalizację, Piotr Kozłowski zajmując ostatecznie 193. miejsce, zaś Filip Kusak 146. miejsce. W sumie na planszach w Gödöllő wystartowało 230 zawodników z 21 państw: USA, Hong Kong, Japonia, Austria, Grecja, Słowenia, Włochy, Turcja, Czechy, Rosja, Bułgaria, Węgry, Niemcy, Ukraina, Rosja, Finlandia, Hiszpania, Kanada, Belgia, Korea, Polska.

Tego samego dnia rywalizowały dziewczęta. Szablistki z Olsztyna (Kozłowska, Kondrusik, Malgrem) startowały jako drużyna Polska 2. W pierwszej walce sprawiły ogromną niespodziankę, pokonując pierwszą drużynę Japonii 45:41, awansując spośród 31 drużyn do najlepszej szesnastki turnieju. Tu spotkały się z Rosjankami, przegrywając w końcówce mecz o ćwierćfinał – 41:45.

Drugiego dnia (7 października) odbył się turniej indywidualny dziewcząt i drużynowy chłopców. Szablistki z UKS Hajduczek w komplecie pomyślnie zakończyły rywalizację w grupach, wygrywając po 3 walki. Aniela Kozłowska pokonała Węgierkę Nauszikę Arvanitidu, Ukrainkę Irinę Kupovykh i Amerykankę Imogen Harrison. Klaudia Malgrem wygrała z Czeszką Michaelą Svobodovą, Niemką Chayenne Buchner i Amerykankę Monir Fahri. Nina Kondrusik zaś z Ukrainką Dariią Vasenko, Czeszką Natalią Zralikovą i Niemką Anniką Lechel.

Aniela i Klaudia nie musiały startować w fazie 256 play-off, od razu kwalifikując się do kolejnej fazy pucharów. Swoją walkę w 256 przegrała Nina Kondrusik z Elizavetą Kharlamovą z Rosji 3:15, zajmując ostatecznie 129. miejsce. W drugiej turze play-off swoje walki stoczyły Klaudia Malgrem i Aniela Kozłowska. Klaudia musiała uznać wyższość Amerykanki Megan Liang 11:15, zaś Aniela przegrała z Ukrainką Emiliyą Gubarevych 12:15. Klaudia zakończyła Puchar Europy na 86. miejscu, Aniela na 88. miejscu. W sumie wystartowało 199 szablistek z 19 krajów.

Chłopcy w turnieju drużynowym, jako reprezentacja Polski 2, przegrali pierwszy mecz z pierwszą drużyną Turcji 45:41.

Zawodnikom z UKS Hajduczek w Gödöllő towarzyszyli trenerzy: Robert Mrówczyński i Adam Sęczek. Zgodnie twierdzą, że widoczny jest postęp olsztyńskich szablistów. Start w tak ważnym  turnieju to doskonałe doświadczenie, które na pewno przyniesie korzyści w dalszych treningach. – Doszliśmy do momentu, kiedy nasi zawodnicy są w kadrze narodowej. To cieszy, ale też stawia przed nami ważne zadania, jak choćby stworzenie jak najlepszych warunków treningowych, by nasi najlepsi zawodnicy nie musieli wyjeżdżać w Olsztyna do innych klubów szermierczych. Tu liczymy na zrozumienie olsztyńskich władz, bez których pomocy nam to się nie uda. Dziękuję trenerom za prowadzenie zawodników, a każdemu z szablistów gratuluję wyróżnienia, jakim jest reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej – komentuje start trener Adam Sobczyk.

 

 

BRAK KOMENTARZY