13 października startuje Przegląd Malucha

0
1429

Dzieci z Warmii i Mazur chorują na potęgę. Dominują białaczki i różnego rodzaju guzy. Nowotwory najczęściej atakują dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” już kolejny raz zaprasza do szpitala dziecięcego w Olsztynie na Przegląd Malucha.

 Posłuchaliśmy rady onkologów i promujemy ideę badania dzieci, u których nie dostrzegamy żadnych objawów. To może uratować życiemówi Iwona Żochowska -Jabłońska, dyrektor zarządzająca Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Pamiętajmy, że pierwszy szczyt zachorowań przypada na wiek przedszkolny – od 1. do 6. roku życia, drugi – na wiek nastoletni. Wśród podopiecznych Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” są także maluchy z nowotworem. — Wiemy, jak groźne są te choroby i jak trudno z nimi walczyć. Dlatego wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyćtłumaczy Iwona Żochowska-Jabłońska.I kolejny raz zapraszamy na zupełnie darmowe badania, które pozwolą rodzicom i dzieciom spać spokojnie. Chodzi oczywiście o Przegląd Malucha.

Do końca września 2018 r. zanotowano 24 nowe zachorowania, w tym 5 białaczek. Najwięcej było guzów.  — Co ciekawe, diagnozujemy też dzieci z nadkrwistościąmówi dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej szpitala dziecięcego w Olsztynie—Niedokrwistość, inna choroba, jest bardzo częstą przypadłością, nawet ostatnio częstszą niż kilka lat temu. Być może jest to związane z różnymi eksperymentami żywieniowymi, np. źle zbilansowanymi dietami jarskimi u dzieci. Wprawdzie niedobór hemoglobiny we krwi jest nieprawidłowością, ale jej nadmiar, czyli nadkrwistość – tym bardziej. Bardzo rzadko u dzieci pojawia się nowotworowa choroba krwi polegająca na nadprodukcji krwinek czerwonych, czyli czerwienica prawdziwa. Ale środowisko się zmienia, więc nie możemy wykluczyć, że taka choroba zaistnieje u któregoś z naszych pacjentów- dodaje Wanda Badowska.

Sześcioletnia Oliwia z Olsztyna była zawsze okazem zdrowia. Energiczna, pełna życia. Nie skarżyła się na bóle, dolegliwości. — Nie robiliśmy badań w przychodni, bo nie było ku temu powodów. Jeśli dziecku nic nie dolega, to nie jest tak łatwo dostać skierowanie na zrobienie morfologii — mówi pani Magdalena, mama Oliwii.
W maju dziewczynka trafiła do szpitala dziecięcego z 41-stopniową gorączką. Lekarze stwierdzili posocznicę. Po trzech tygodniach świat Oliwki i jej najbliższych zawalił się. Diagnoza brzmiała: ostra białaczka limfoblastyczna. To było wczesne stadium nowotworowe. — Córka nie miała żadnych objawów. Ani bladości skóry, ani siniaków. Po prostu nic, ale to nic nie zdradzało, że córka jest tak ciężko chorapodkreśla jej mama. Oliwia jest w trakcie II etapu chemioterapii. — Jeszcze długa droga przed nami…przyznaje pani Magdalena. 

Doktor Badowską cieszy, że rodzice maluchów są coraz czujniejsi. — Myślę, że nasze akcje profilaktyczne przynoszą rezultaty. Zachęcam rodziców, by przynajmniej raz w roku wykonywać dziecku morfologię i USG brzucha — mówi. 

Już w sobotę 13 października w szpitalu dziecięcym w Olsztynie można będzie wykonać swojemu maluchowi morfologię i USG jamy brzusznej. Żeby się zapisać na Przegląd Malucha, należy zadzwonić w dniach 10-11 października 2018 r. w godz. 9-14 na infolinię 514- 800- 915. Rejestracja wyłącznie telefoniczna.

Z badań mogą skorzystać dzieci w wieku 1-6 lat, bo to w tej grupie wiekowej odnotowuje się największą zachorowalność na nowotwory. Kolejna taka akcja już 20 października!  Zapisy na te badania odbędą się 17-18 października.

Organizatorami są Fundacja „Przyszłość dla Dzieci” i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Partnerem wydarzenia jest Fundacja BGŻ BNP Paribas.

BRAK KOMENTARZY