W Elblągu powstanie pomnik Ojców Niepodległości

0
161

Elbląg zyska kolejne symboliczne miejsce, tym razem wskazujące na głównych bohaterów, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy. Chodzi o pomnik Ojców Niepodległości.

– Na najbliższej sesji Rady Miasta stanie temat utworzenia w Elblągu pomnika Ojców Niepodległości. Temat powrócił dzięki inicjatywie Marii Koseckiej. Popierałem od początku tę inicjatywę, a dodatkowo zaproponowałem rozszerzenie koncepcji pomnika, by w jednym miejscu uhonorować kilku najważniejszych twórców naszej niepodległości – mówi Witold Wróblewski prezydent Elbląga.
Powstanie pięć cokołów granitowych w kolorze jasnym, na centralnym, najwyższym zostanie umieszczone popiersie Marszałka Piłsudskiego z brązu. Każdy cokół będzie miał tabliczkę z datą narodzin i śmierci twórców niepodległości (będą to Daszyński, Witos, Piłsudski, Paderewski i Dmowski). Wokół pomnika planowana jest kostka i płyty granitowe, pomnik będzie posiadał iluminacje, w pobliżu zaplanowaliśmy również dwa maszty. – To nie są osoby, które zawsze ze sobą współpracowały, ale działały w jednym kierunku, by Polska odzyskała niepodległość – zaznacza prezydent Elbląga.
Pomnik zlokalizowany będzie na trasie corocznego marszu odbywającego się 11 listopada. – – To będzie żywa lekcja historii, pokazanie, że pamiętamy o naszej historii. Pomnik będziemy mijać wchodząc na elbląskie Stare Miasto, idąc do Biblioteki Elbląskiej, czy Muzeum – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk – Niepodległość jest bezcenna, nie da się jej przeliczyć na pieniądze, cieszę się, że powstanie ważne miejsce, gdzie będziemy mogli świętować.

BRAK KOMENTARZY