Powstają pierwsze trasy Mazurskiej Pętli Rowerowej

0
176

To będzie jedna z największych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur. Łączna długość tras, które powstaną w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej to 300 km.

To projekt, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia “Wielkie Jeziora Mazurskie”. Ma ona stać się kolejną atrakcją turystyczną, wpływając choćby na wydłużenie sezonu poza wakacje. Chodzi też o rozszerzenie oferty i odejście od wypoczynku jedynie na wodzie. Mazurska Pętla Rowerowa ma być szlakiem o długości około 300 km. Część budują samorządy, a część drogowcy. Pierwsze odcinki już są budowane. Jeden z nich powstaje na terenie gminy Pisz. Efekty prac widać szczególnie w okolicach Imionka, Jeglina, Zdor, Kwiku, gdzie rozrastają się wydzielone ścieżki rowerowe.
Trasy są profilowane i równane. Zakres prac przewiduje remont dróg o szerokości jezdni 4,5 m oraz poboczy, także tzw. korytowanie nawierzchni. Zabieg polega na przygotowaniu podłoża do ułożenia grubego materiału utwardzającego. W efekcie powstanie nowa nawierzchnia szutrowa na podbudowie stabilizowanej cementem. Zgodnie z zawartą 28 lutego 2021 r. umową pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, którego gmina Pisz jest członkiem, a firmą wykonawcą, termin zakończenia przedsięwzięcia to 30 listopada b.r. Jego koszt wynosi ponad 2 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Z kolei budowa wydzielonych ścieżek rowerowych w pasie dróg gminnych powinna zakończyć się najpóźniej w październiku. Mazurska Pętla Rowerowa, według projektu, ma zostać ukończona do końca 2023 roku.

BRAK KOMENTARZY