Transport publiczny ma nową broń przeciwko koronawirusowi

0
403

Może się okazać, że wkrótce autobusy będą jednym z najbezpieczniejszych miejsc w przestrzeni publicznej. Przewoźnik na Dolnym Śląsku w wybranych pojazdach zainstaluje specjalne oczyszczacze.

To urządzenie, które zbudowane jest z czterech różnych filtrów. Filtr HEPA jest dodatkowo impregnowany miedzią, dzięki czemu zatrzymuje większe zanieczyszczenia (do 30 mikronów). Z wirusami rozprawia się światło UV-C LED oraz sterionizer, który rozbija strukturę białkową wirusów i bakterii przy pomocy jonów ujemnych i dodatnich. Aura Air nie generuje ozonu, jak inne urządzenia, a jak wiadomo, duże ilości ozonu mogą być niebezpieczne dla płuc.

Dotychczas autobusy musiały były sterylizowane po zjeździe do zajezdni. Teraz oczyszczanie powietrza wewnątrz pojazdu będzie się odbywać bez przerwy, w czasie jazdy, automatycznie po zamknięciu drzwi.

– Widzimy, że pasażerowie mają czasem opory przed korzystaniem z transportu publicznego. Niepotrzebnie. Dbamy o prawidłową wentylację i dezynfekcję w naszych pojazdach, przestrzegamy ograniczeń wynikających z zaleceń epidemiologów. Teraz zaczynamy korzystać z technologii, która nie tylko poprawi ochronę pasażerów przed koronawirusem, ale także uchroni ich przed wieloma innymi czynnikami chorobotwórczymi – mówi prezes spółki POLBUS PKS Mariusz Kruk.
Oczyszczanie i kontrola jakości powietrza
Aura Air to pierwsze urządzenie, które filtruje, dezynfekuje i monitoruje jakość powietrza, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi w szpitalu Sheba Medical Center, uznanym przez Newsweek za jeden z 10 najlepszych szpitali na świecie. Zgodnie z atestem higienicznym NIZP-PZH system Aura Air jest przeznaczony do montażu w hotelach, biurach, szkołach, sklepach, urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej oraz w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, pojazdach komunikacji zbiorowej, a także obiektach mieszkalnych. Zasięg urządzenia to 55 mkw. lub 133 m sześciennych co sprawia, że jedno urządzenie zapewni dobrą jakość powietrza w całym autobusie.
Dodatkowym aututem Aura Air jest nowoczesny wygląd i dość niewielki rozmiar. Liczy się to, że szybko i skutecznie, z niezwykle dużą mocą oczyszcza do 350 m sześc. powietrza na godzinę. – Z Aurą Air będziemy podróżować nie tylko autobusami, ale też pociągami i samolotami. To oczyszczacz powietrza, który zostanie z nami długo po pandemii. Oczywiście, obecnie priorytetem jest walka z epidemią. I nareszcie mamy narzędzie, które neutralizuje koronawirusa na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Ale zła jakość powietrza jest dużo szerszym problemem. Przyczynia się ono do 50 proc. chorób na świecie i ważne jest to, żebyśmy zwracali uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy – mówi Marcin Weksler, prezes Mobile SCANMED Systems, który założył TestujCOVID.pl i dostarcza urządzenia oparte o nowe technologie.
Jak działa Aura Air w autobusach?
Aura Air filtruje i dezynfekuje powietrze w czterech krokach:
-Filtr wstępny filtruje duże cząsteczki kurzu, pyłków, owadów, sierści zwierzęcej i innych.
-Filtr HEPA filtruje 99,98% cząsteczek stałych o wielkości 0,3 mikrona, dodatkowo miedziany filtr warstwowy zatrzymuje m.in. wirusy i bakterie.
-Sterionizer generuje jony dodatnie i ujemne – podobnie jak te występujące w naturze – dzięki temu oczyszcza i odświeża powietrze w pomieszczeniach oraz eliminuje wyżej wymienione szkodliwe zanieczyszczenia.
– Diody UV-C neutralizują bakterie, wirusy i pasożyty poprzez niszczenie ich białek na błonie komórkowej.
Dzięki tej poczwórnej kombinacji urządzenie osiąga ponad 99 proc. efektywność w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2. Filtr należy wymieniać co pół roku. Aura Air jest wspierana przez sztuczną inteligencję. Ma wbudowanych 7 czujników. Co 10 sekund monitoruje powietrze, i jeśli np. wykryje więcej CO2, wtedy automatycznie koryguje swoje ustawienia. – Naszym celem jest zapewnienie Polakom maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu. Czyste powietrze jest łatwo wyczuwalne i zdrowe dla nas. Pandemia, która jest koszmarnym doświadczeniem, jednocześnie uświadomiła nam, że powinniśmy mocniej zwracać uwagę na profilaktykę. Aura Air jest tak zbudowana, że może być instalowana w mieszkaniach, restauracjach, urzędach, właściwie w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, np. zainstalowana w transporcie, autobusowym i kolejowym stanowi zachętę dla pasażerów i wartość dodaną dla przewoźników –dodaje Marcin Weksler.
Oczyszczacze Aura Air zostaną zainstalowane w wybranych pojazdach POLBUS.

Źródło: Portal Samorządowy

BRAK KOMENTARZY