Na drogi wyjedzie więcej patroli i będzie więcej kontroli. Pierwsze służby w tym roku będą pełnione też na wodach, w związku z początkiem sezonu żeglarskiego i osób, które majówkę postanowią spędzić nad jeziorami.
W tym roku majówka przypada wyjątkowo atrakcyjnie, ponieważ zacznie się już 30 kwietnia i potrwa do 5 maja włącznie.
W tym czasie policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na głównych trasach w regionie oraz na drogach dojazdowych do miejscowości wypoczynkowych. Dlatego też w tych miejscach pojawi się więcej patroli, które będą dbać o porządek w ruchu drogowym i wyciągać konsekwencje wobec tych uczestników ruchu drogowego, którzy zlekceważą przepisy i swoim zachowaniem sprowadzą zagrożenie dla siebie i innych.
Policjanci komórek ruchu drogowego jak co roku będą pełnić służbę wykorzystując do tego m.in. radiowozy, motocykle i drony oraz wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości.
Dlatego tak jak policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu aut, tak kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej aktywności policjantów, szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy i dochodzi do zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, kontrolować prędkość, do jakiej rozpędzają auta, to jak przewożą pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) i czy robią to dopuszczonymi do ruchu samochodami. Kontroli mogą spodziewać się też użytkownicy motocykli, dla których również sezon właśnie się rozpoczyna.
Podczas majówki w 2023 roku w trakcie prowadzonych działań (28.04.-03.05.2023) policjanci na Warmii i Mazurach odnotowali 12 wypadków drogowych, w których nikt nie zginął, ale 15 osób zostało rannych. Ponadto policjanci byli wzywani do 163 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 46 nietrzeźwych kierujących.
Pierwszy weekend maja to zwyczajowo również początek sezonu wodnego. Na akwenach Warmii i Mazur pojawią się żagle i wielbiciele wodnej rekreacji, dlatego nie może też zabraknąć przedstawicieli służb, które w razie potrzeby niosą pomoc. Wśród nich są policyjni wodniacy.
W 2024 roku na wodach w regionie służbę pełnić będzie prawie 75 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy do dyspozycji mają 33 łodzie i sprzęt ratunkowy.
Każdy korzystający ze sprzętu wodnego może spodziewać się policyjnych kontroli, w czasie których funkcjonariusze sprawdzają uprawnienia do sterowania jednostkami pływającymi (jeśli są wymagane) oraz stan trzeźwości sterników i użytkowników innych sprzętów pływających. Podczas wodnych patroli przeszkoleni funkcjonariusze zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy, ale także tych, którzy zdecydują spędzić wolne chwilę nad brzegiem. Policyjne patrole swoim nadzorem obejmą okolice kąpielisk oraz publiczne miejsca wypoczynku nad jeziorami.