Samorządy w całym kraju organizują punkty szczepień masowych dla mieszkańców

0
227
Szpital Powiatowy w Ostródzie

Na stadionach, w halach sportowych, na lotniskach, w szkołach, salach widowiskowych, klubach seniora, ośrodkach kultury, na stacjach metra i na parkingach – samorządy w całym kraju organizują punkty szczepień masowych dla mieszkańców.

Poznań: Wystarczą nam cztery tygodnie

„Wystarczą cztery tygodnie, aby zaszczepić mieszkańców powiatu poznańskiego przeciw COVID-19” – przekonują władze powiatu poznańskiego. Do wojewody wielkopolskiego trafiła lista proponowanych punktów szczepień masowych, którą zgłosili wójtowie i burmistrzowie 17 gmin.

„W sumie na liście przekazanej wojewodzie znalazły się 23 lokalizacje punktów szczepień, które mogłyby być organizowane m.in. w halach sportowych, salach widowiskowych i w domach kultury” – poinformowała PAP rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu Katarzyna Wozińska-Gracz.

Wicestarosta poznański Tomasz Łubiński podkreślił w przekazanym PAP komunikacie, że w tych miejscach szczepionych mogłoby być w sumie nawet 95 tys. osób tygodniowo. Warunkiem szybkiego przeprowadzenia szczepień byłby jedynie dostęp do odpowiedniej liczby szczepionek.

Każda gmina powiatu poznańskiego zaproponowała co najmniej jedno, a w niektórych przypadkach dwa i więcej miejsc, w których mogłyby się odbywać szczepienia.

„Nie oczekujemy żadnych pieniędzy. Dzięki umowie ze Szpitalem Podolany zapewnione zostały zespoły szczepienne do obsługi tych punktów. Mamy wypracowany system, dlatego możemy błyskawicznie zacząć działać” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań Piotr Wiśniewski. Stowarzyszenie już wcześniej utworzyło w powiecie pięć punktów szczepień.

Prezes Szpitala Podolany Szymon Jankowski poinformował, że jego placówka może zapewnić 50-60 zespołów szczepiennych, złożonych z medyka i pielęgniarek, które mogą obsłużyć mieszkańców powiatu.

Starostwo przypomniało, że masowe punkty szczepień miałyby ruszyć jeszcze w tym miesiącu i szczepić siedem dni w tygodniu. Decyzja o liczbie uruchomionych punktów zależy jednak od wojewody wielkopolskiego i NFZ.

„Z zapowiedzi wojewody wynika, że do 11 kwietnia ma powstać ostateczna lista takich punktów. Warto podkreślić, że nie dotyczą one wyłącznie mieszkańców powiatu. Nie zamykamy się na Poznań. Jeśli będą chętni, to zostaną zaszczepieni” – powiedział Tomasz Łubiński.

We wtorek Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że samorządy zgłosiły wojewodzie łącznie 105 propozycji lokalizacji punktów szczepień masowych. Większość propozycji została pozytywnie zweryfikowana.

Wrocław: Do końca czerwca zaszczepimy wszystkich chętnych

Wrocławski magistrat przygotował plan uruchomienia kolejnych, masowych punktów szczepień w mieście. Największy ma powstać na Stadionie Wrocław, na którym ma być szczepionych dziennie 8 tys. osób. Obecnie w mieście działają 123 punkty szczepień.

„W związku ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19 dostarczanych do Polski Gmina Wrocław przygotowała plan uruchomienia kolejnych, masowych punktów szczepień. Planujemy rozszerzyć możliwości szczepienia na Stadionie Wrocław do 8 tys. osób dziennie i uruchomić nowy punkt w Porcie Lotniczym Wrocław, który będzie mógł szczepić tysiąc osób dziennie” – napisano w komunikacie przesłanym PAP przez magistrat.

Na Stadionie Wrocław uruchomione będą także punkty drive-thru mające przepustowość wielokrotnie większą niż stacjonarne. Planowanych jest 20 stanowisk takich szczepień, w tym 12-13 samochodowych, 1-2 pieszych/rowerowych oraz namiot jako baza dla administracji i celów socjalnych. Te punkty mogą zostać uruchomione już 14-15 kwietnia.

„Jeżeli otrzymamy odpowiednią liczbę szczepionek,  to wszyscy chętni we Wrocławiu najpóźniej  do końca czerwca powinni zostać zaszczepieni co najmniej pierwszą dawką” – napisano w komunikacie.

Warszawa: 13 miejskich punktów szczepień masowych, największy na stadionie Legii

„19 kwietnia otworzymy 13 miejskich punktów szczepień masowych przeciw COVID-19; centralnym miejskim punktem będzie stadion Legii Warszawa” – poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Miasto zamierza w swoich punktach szczepić 80 tys. osób tygodniowo.

Trzaskowski poinformował, że miejskie punkty szczepień masowych znajdą się w 10 dzielnicach: na Białołęce, Targówku, Woli, Żoliborzu, Ursynowie, Wilanowie, Pradze-Północ, Mokotowie, w Wawrze i Śródmieściu.

„3 z punktów znajdować się będą w lokalach na stacjach metra: ks. Janusza, Dworzec Wileński i Trocka. Uruchomimy też specjalną linię autobusową 901 kursującą między Dworcem Centralnym a stadionem Legii, który będzie centralnym punktem szczepień. Wszystko jest pomyślane tak, by do każdego z punktów można było się bez problemu dostać transportem publicznym” – napisał prezydent Warszawy.

W komentarzu do wpisu dodał pełną listę punktów. Poza stadionem Legii i lokalami w metrze, to: trzy hale sportowe przy SP 388, SP 267 i 137 LO, Przychodnia Mokotów przy ul. Wiertniczej, Ursynowskie Centrum Kultury “Alternatywy”, Białołęcki Ośrodek Sportu przy ul. Strumykowej, szkoła podstawowa nr 319, szpital przy ul. Stępińskiej i Ośrodek Kultury przy ul. Żegańskiej.

Ponadto, jak wskazał Trzaskowski, w ramach akcji #WarszawaSzczepi uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której władze miasta będą przekazywać mieszkańcom informacje o punktach, godzinach ich pracy i wszelkich zmianach. „Punkty nie będą w żaden sposób powiązane z miejscem zamieszkania czy zameldowania, nie będzie rejonizacji, zatem wybór konkretnego punktu będzie należał wyłącznie do Was” – wyjaśnił mieszkańcom. „Również za pośrednictwem tego serwisu prowadzić będziemy rekrutację personelu do obsługi punktów” – zaznaczył prezydent miasta.

Trzaskowski podkreślił, że do tej pory miasto zorganizowało w stolicy najwięcej punktów szczepień spośród wszystkich samorządów w kraju – 59 punktów w przychodniach. „Docelowo zamierzamy we wszystkich miejskich punktach szczepić 80 tys. osób tygodniowo” – zadeklarował.

„Zależy nam bardzo na tym, aby jak najszybciej wyszczepić mieszkańców naszego miasta i jak najszybciej wrócić do normalności sprzed pandemii” – podkreśliła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Białystok: Możemy zaszczepić 30 tys. osób tygodniowo

W Białymstoku powstaną trzy punkty szczepień masowych, w których tygodniowo będzie mogło zaszczepić się 30 tys. osób – poinformowały w czwartek władze miasta. Punkty powstaną w dwóch szkolnych halach i w szpitalu. Ruszą 19 kwietnia.

Punkty będą się mieściły w hali Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Broniewskiego, w hali Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej i w budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) przy ul. Waszyngtona.

„Szczepienia w tych punktach będą odbywały się siedem dni w tygodniu. Podmioty, które będą prowadziły te szczepienia, czyli USK i dwa podmioty niepubliczne, zadeklarowały utworzenie w sumie 24 zespołów szczepiennych. Deklarują łączną możliwość zaszczepienia 30 tys. osób tygodniowo” – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Nikitorowicz, mówiąc o organizacji punktów, powiedział, że miasto odpowiada za przygotowanie techniczne i organizacyjne, czyli m.in. za przygotowanie hali i stanowisk do szczepień. Za stronę medyczną – przeprowadzenie szczepień, zamawianie szczepionek – odpowiadają podmioty prowadzące punkty.

Łódzkie: Co najmniej 48 samorządowych punktów szczepień

Od 19 do 25 kwietnia w regionie łódzkim będą uruchamiane nowe punkty szczepień masowych organizowane przez samorządy.

„Przyjmujemy jeszcze zgłoszenia. Trwa weryfikacja punktów pod kątem ich możliwości” – przekazała PAP pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak.

„W każdym powiecie powstaną co najmniej dwa punkty szczepień masowych. W sumie w regionie ma być ich przynajmniej 48, ale zgłoszeń jest więcej” – poinformowała. „W punktach organizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców ma być wykonywanych 200 zabiegów dziennie. W ośrodkach, gdzie mieszka ponad 50 tys. osób, obsługa punktów ma szczepić dziennie przynajmniej pół tysiąca pacjentów” – przekazała Kowalik-Gęsiak.

Bydgoszcz: Możemy szczepić 35 tys. osób tygodniowo

„Dziewięć dodatkowych punktów szczepień masowych przeciwko COVID-19, mogących łącznie zaszczepić 18 tys. osób tygodniowo, zostanie 19 kwietnia uruchomionych w Bydgoszczy” – poinformowała wiceprezydent miasta Iwona Waszkiewicz.

Wiceprezydent zaznaczyła, że miasto zaoferowało wsparcie logistyczne podmiotom leczniczym, które podjęły współpracę. Miasto zapewni środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej, ale również infrastrukturę w przypadkach, gdzie jest to konieczne. Na ten cel zostaną udostępnione dwie szkoły podstawowe i Centrum Targowo-Wystawiennicze. Wsparcie będą również oferowali pracownicy miejskich instytucji i strażnicy miejscy.

Waszkiewicz zwróciła uwagę, że w Bydgoszczy działa 58 punktów szczepień, zdolnych tygodniowo wykonywać 17 tys. zastrzyków, ale potencjał nie był wykorzystywany ze względu na ograniczone dostawy szczepionek.

„Biorąc pod uwagę obecne punkty szczepień i dziewięć nowych, od 19 kwietnia będziemy mieli możliwość szczepienia 35 tys. mieszkańców w tygodniu. (…) Gdyby wykorzystać te wszystkie możliwości, moglibyśmy spodziewać się zaszczepienia w ciągu czterech tygodni wszystkich chętnych bydgoszczan” – dodała wiceprezydent.

Kielce: Punkty szczepień w klubach seniora i na parkingu stadionu miejskiego

W Kielcach mogą powstać trzy punkty szczepień masowych. Gotowość do ich utworzenia zgłosił prezydent miasta. Punkty mogą zostać uruchomione w klubie seniora przy al. Legionów 5 (trzy stanowiska do szczepień) i w klubie seniora przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 75 (trzy stanowiska).

„Zależało nam, by punkty zlokalizować zarówno w południowej, jak i w północnej części Kielc. Oba budynki, którymi administruje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, zostały wskazane, ponieważ spełniają warunki do przygotowania w nich punktów szczepień. Ważnym elementem z punktu widzenia mieszkańców jest także dogodny dojazd, jak również miejsca parkingowe. Te punkty posiadają te cechy. Uwzględniamy również możliwość wzmocnienia komunikacji miejskiej” – poinformowała w środę zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Trzeci punkt, typu drive-thru, gdzie można będzie zaszczepić się bez wysiadania z samochodu, ma powstać na parking Stadionu Miejskiego Suzuki Arena.

Niebawem rozpoczną się prace nad przygotowaniem nowych miejsc szczepień. „Musimy odpowiednio zaaranżować te miejsca, wyposażyć je w niezbędny sprzęt, a także zapewnić personel medyczny do pracy” – dodała Szczypiór.

Obecnie w Kielcach szczepienia przeciw COVID-19 prowadzi się w 26 miejscach.

Ełk: Ruszamy 5 maja

„W mieście wyznaczono dwie lokalizacje punktów masowego szczepienia. To Szpital Miejski przy ul. Baranki i Zespół Szkół nr 6, w sali gimnastycznej przy ulicy Kajki 4” – poinformował PAP prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Dodał, że personel do szczepień zapewni szpital Promedica.

„Będziemy gotowi od 5 maja. Naszym zadaniem było wskazanie miejsc do szczepienia oraz przygotowanie personelu. Czekamy więc na szczepionki. Założenie jest takie, że w danym miejscu szczepić jednocześnie ma od 3 do 5 osób” – wskazał prezydent Andrukiewicz.

Elbląg: Jedyną niewiadomą jest liczba szczepionek, którą dostaniemy

Samorząd w Elblągu przygotował punkty masowych szczepień w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Grunwaldzkiej. Mają ruszyć 19 kwietnia. „Przewidujemy, że szczepić będziemy w tych punktach 3,5 tys. osób tygodniowo” – poinformował prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Prezydent podkreślił podczas konferencji prasowej, że samorząd zaczął przygotowania do organizacji takich punktów już przed świętami po to, aby zwiększyć dostępność mieszkańców Elbląga do szczepień.

„Chodzi o to, by zapewnić jak największą przepustowość, przy jednoczesnym spełnienia warunków sanitarnych. Jedyną niewiadomą jest liczba szczepionek, która dostaniemy”– ocenił Wróblewski.

Samorząd wyznaczył halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Grunwaldzkiej na punkty masowych szczepień, z uwagi na jej dużą powierzchnię, zaplecze w postaci dodatkowych pomieszczeń oraz hol, które będą spełniać rolę poczekalni. Wokół są też duże parkingi umożliwiające dobrą komunikację.

Prezydent Wróblewski powiedział, że w hali planowane jest utworzenie 6 punktów szczepień, które umożliwią zaszczepienie 3,5 tys. pacjentów tygodniowo. Dodał, że punkty będą czynne od godz. 8.00 do godz. 18.00, aby umożliwić osobom pracującym zaszczepienie się w godzinach popołudniowych. Punkty w hali będą gotowe do szczepień od 19 kwietnia.

Rzeszów: Chcemy szczepić co najmniej 2 tys. osób dziennie

Władze Rzeszowa uruchomią wspólnie z Centrum Medycznym Medyk punkt szczepień masowych w hali Podpromie. Otwarcie punktu zaplanowano w najbliższych dniach. Szczepienia będą prowadzone nie w głównej hali, gdzie rozgrywane są mecze, ale w bocznej sali treningowej. Na początek planowane jest uruchomienie 8 boksów do szczepień.

Dyr. ds. rozwoju CM Medyk Tomasz Brud powiedział, że placówka chce szczepić w tym punkcie ok. 2 tys. osób dziennie.

„Gdy zostaną uwolnione szczepienia, czyli wszyscy, bez względu na wiek, będą mogli się rejestrować, planujemy zwiększyć liczbę boksów do 16 i zwiększyć liczbę szczepionych osób” – zadeklarował.

Dodatkowo planowane jest uruchomienie szczepień w systemie drive-thru. Medyk chce uruchomić w tym systemie cztery punkty.

W ramach wspólnie tworzonego punktu miasto udostępni pomieszczenia w hali i miejsce na parkingu, a także potrzebne do obsługi punktu np. krzesła, stoły i tzw. media. Z kolei Medyk zapewni sprzęt medyczny, boksy i kadrę medyczną. Punkt szczepień będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY