Przedwyborcze ustalanie list

0
534

Jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Ale już teraz trwają targi polityczne przy ustalaniu list.
Obecnie w parlamencie PiS reprezentuje troje posłów z okręgu olsztyńskiego. To Iwona Arent z Olsztyna, Jerzy Małecki z Pisza i Wojciech Kossakowski z Ełku. Poza partią znaleźli się natomiast dawni działacze Porozumienia, czyli Wojciech Maksymowicz oraz Michał Wypij. Dla nich powrotu na listy PiS-u już nie ma.
Działacze Prawa i Sprawiedliwości zastanawiają się, kto ma szansę na reelekcję, a kto jej nie będzie miał. Wśród murowanych kandydatów jest posłanka Iwona Arent, ale parlamentarzystka wycofała się ostatnio z życia politycznego ze względu na sprawę swojego syna. Ten ma być podejrzany o pobicie kobiety.

Wiele wskazuje, że karty na listach rozdawać będą tzw. spadochroniarze. Pojawiają się trzy nazwiska: Błażej Poboży, wiceszef MSWiA i warszawski radny, Olga Semeniuk-Patkowska, wiceminister rozwoju i technologii, Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum.
Pierwszy aktywnie przekazuje m.in. wozy strażackie jednostkom OSP w regionie, kolejna promowana jest w publicznym radiu, ostatni objął “opieką” Stomil Olsztyn, zajął się też przebudową DK 16.

Co się dzieje w KO? 
Jak sytuacja wygląda w Koalicji Obywatelskiej? Tu zapowiada się najbardziej zaskakujący transfer. – Michał Wypij, były działacz prawicy i Porozumienia Jarosława Gowina, miałby kandydować z list Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z okręgu olsztyńskiego. Jednak ten obecny poseł nie może liczyć na wysokie miejsce na liście. Te są zarezerwowane m.in. dla Janusz Cichonia i Jacka Protasa oraz Pawła Papke – mówi nasz rozmówca.
W przypadku wyborów do Senatu w grę wchodzi kandydatura Piotra Grzymowicz, prezydenta Olsztyna. Będzie mu jednak trudno, bo jego kontrkandydatką będzie wieloletnia parlamentarzystka Lidia Staroń.

Konfederacja odkryła karty

Wątpliwości nie ma co do Konfederacji. Te ugrupowanie już odkryło karty. Przedstawiono przedstawiono kandydatów, na których głosować będą mogli wyborcy z okręgów 35. (Olsztyn) oraz 34 (Elbląg).
Z pierwszego miejsca w pokrywającym większą część warmińsko-mazurskiego, startować będzie Piotr Cezary Lisiecki z Ruchu Narodowego. – – W nadchodzącej kadencji, jeżeli uda nam się wejść silną reprezentacją do Sejmu, będę reprezentował interesy polskich hodowców drobiu oraz środowiska strzelców sportowych – zadeklarował.
Listę w Elblągu otwierać będzie Konrad Sajkowski, polityk związany z partią Sławomira Mentzena.
Krystyna Kowalska

BRAK KOMENTARZY