Zmodernizowana hala Urania rozpoczęła działalność

0
296

Modernizacja olsztyńskiej hali była efektem negocjacji zarządu województwa warmińsko-mazurskiego z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy między osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

– W takich momentach nie należy nadmiernie dyskutować, należy się po prostu cieszyć – mówił podczas uroczystości otwarcia Marcin Kuchciński, marszałek województwa. – Ja się bardzo cieszę, bo spełniły się marzenia nie tylko moje, ale tez wielu osób związanych z naszym miastem i województwem. Warto było starać się, warto było zabiegać o środki europejskie, bo dzięki nim dokonaliśmy wspólnie czegoś wielkiego, czegoś co przez lata wydawało się przecież niemożliwe i nieosiągalne.

Obiekt po przebudowie będzie wykorzystywany na potrzeby imprez sportowych, jak również organizacji widowisk i wydarzeń takich jak: przedstawienia teatralne, operowe, seanse filmowe, koncerty rockowe i klasyczne, przeprowadzanie kongresów, zjazdów plenarnych, wystaw, targów, itp. Do powyższych imprez będzie można wykorzystać zarówno halę główną, jak i salę treningowo-rozgrzewkową.

W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko wraz z widownią, strefą VIP, stanowiskami dla dziennikarzy oraz szatnie wraz z pomieszczeniami dla trenerów. Przebudowany obiekt może pomieścić nieco ponad 4 tys. widzów. Główna kopuła jest wyposażona w nowe elementy paneli akustycznych  i oświetlenia, przydatnymi również podczas organizacji imprez kulturalnych. Z kolei zaplecze konferencyjne służy organizacji kongresów, wystaw czy szkoleń. Ta bryła budynku to także główne wejście wraz z przestrzenią na kasy bądź recepcje. Zlokalizowana jest tu też część komercyjna i restauracyjna.

Bryła główna została skomunikowana z bryłą BC, do której przewidziano oddzielne wejście. Mieszczą się tutaj sala treningowo-rozgrzewkowa (z trybunami na 500 miejsc), sala podnoszenia ciężarów, sala judo oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i medyczne. Przy holu zlokalizowana jest wypożyczalnia łyżew i rolek stanowiąca zaplecze dla użytkowników zadaszonego lodowiska-rolkowiska, zlokalizowanego od strony al. Piłsudskiego. Pomiędzy obiema bryłami zaplanowano natomiast ściankę wspinaczkową.

Obiekt dysponuje parkingiem podziemnym, na którym przewidziano także punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Poza parkingiem podziemnym zaprojektowano także parking naziemny.

Zmianie uległo także zagospodarowanie wokół budynku. Powstały drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, ciągi piesze. Uporządkowana została zieleń wokół hali. Całość została zaprojektowana z myślą o przystosowaniu hali dla osób z niepełnosprawnościami.

Wartość całkowita projektu wynosiła prawie 194 mln zł, natomiast dofinansowanie to ponad 131 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś 8 Obszary wymagające rewitalizacji, Działanie 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.

BRAK KOMENTARZY