Wyrok w sprawie tragicznego wypadku łodzi motorowej na jeziorze Tałty

0
493

Sąd Rejonowy w Mrągowie skazał Piotra O. oskarżonego o spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wyniku tego zdarzenia zginęło dziecko.

Sprawa dotyczyła zdarzenia, do którego doszło w dniu 18 czerwca 2022 r. w Starych Sadach, na jeziorze Tałty. Według ustaleń prokuratora, Piotr O. tego dnia udał się w rejs wypożyczoną wcześniej łodzią motorową i kierował tą łodzią, choć nie posiadł uprawnień motorowodnych wymaganych do jej prowadzenia ani wiedzy na temat bezpieczeństwa żeglugi na wodzie. Motorówką podróżowało w sumie 7 osób, w tym troje dzieci.

W pewnym momencie oskarżony miał wykonać niewłaściwy manewr w reakcji na fale wytworzone przez inne statki oraz ustawić łódź bokiem do fali, co przyczyniło się to do utraty stateczności łodzi, a w konsekwencji do jej wywrócenia.

Osoby podróżujące motorówką wpadły do wody, natomiast łódź całkowicie zatonęła. W wyniku tego wypadku śmierć poniosła małoletnia dziewczynka, której ciało zostało wydobyte z zatopionej łodzi przez służby ratunkowe. Jednocześnie śledczy zwrócili uwagę, że w chwili zdarzenia osoby znajdujące się na pokładzie nie miały założonych środków asekuracyjnych lub kamizelek ratunkowych informuje Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie. 

Dodatkowo Piotrowi O. przedstawiono zarzut kierowania łodzią motorową w dniu 18 czerwca 2022 r., pomimo orzeczonego wobec niego wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od dnia 27 listopada 2020 r. na okres 2 lat.

Proces Piotra O. rozpoczął się w dniu 9 października 2023 r. przed Sądem Rejonowym w Mrągowie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu przyznał, że w dniu 18 czerwca 2022 r. nie zastosował się do orzeczonego wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i kierował motorówką, nie mając do tego wymaganych uprawnień motorowodnych.

Oskarżony nie przyznał się do tego, że umyślnie naruszył wówczas zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodował wypadek. Piotr O. następnie złożył wyjaśnienia.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 29 grudnia 2023 r.

Sąd Rejonowy w Mrągowie uznał Piotra O. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w łącznym wymiarze 15 lat – informuje Barczak. – Ponadto, Sąd orzekł od oskarżonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę przez wpłacenie kwot po 20 tys. zł na rzecz obojga rodziców dziewczynki, która zginęła w wyniku wypadku łodzi.

BRAK KOMENTARZY