Zbliża się termin przedłożenia przez samorządy projektów budżetu na 2017 r. oraz wieloletnich prognoz finansowych. Zdaniem RIO wartości określone w WPF-ach często mają się nijak do lokalnych budżetów. Zdarzają się prognozy sięgające nawet 40 lat.
Jak co roku regionalne izby obrachunkowe przypominają samorządom o zbliżającym się terminie przedłożenia przez zarządy JST projektu uchwały budżetowej na 2017 r. oraz projektu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej (WPF) lub jej zmiany.
RIO w Opolu wjaśniła, że izby na podstawie projektu uchwały budżetowej przedstawiają swoją opinię w sprawie możliwości sfinansowania deficytu przedstawionego przez jednostkę samorządu terytorialnego (art. 246 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych).
Z kolei opinię do projektu uchwały w sprawie WPF lub jej zmiany, przedstawionego wraz z projektem uchwały budżetowej, RIO wydaje ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia przestrzegania przepisów ustawy dotyczących uchwalania i wykonywania budżetów w następnych latach, na które zaciągnięto i planuje się zaciągnąć zobowiązania.
Termin na przedłożenie obu dokumentów przez zarządy JST upływa 15 listopada br.
WPF swoje, a budżet swoje
W swoim ostatnim sprawozdaniu za 2015 r. Krajowa Rada RIO zwróciła uwagę na problem rozbieżności pomiędzy kwotami określonymi w WPF-ach, a wykonaniem lokalnych budżetów. Zdaniem izb zawarte w projektach WPF łączne wielkości prognoz na lata 2015 – 2017 mogą być niedoszacowane, a niektóre z nich wręcz nierealistyczne jak np. dochody ogółem.
Przykładowo samorządy w swoich prognozach spodziewały się w 2016 r. spadku dochodów i wydatków budżetowych ogółem (odpowiednio o 6 proc. oraz o 1,8 proc.). Tymczasem łączne kwoty prognoz w porównaniu z wykonaniem budżetów JST za 2015 r. wskazują, że w 2016 r. wzrosną dochody ze sprzedaży majątku (o 34,9 proc.), wydatki bieżące (o 1,9 proc.) przychody z tytułu kredytów, pożyczek, emisji obligacji (o 18,7 proc.) oraz kwota długu (o 5,7 proc.).
Ponadto w 2016 r., zgodnie z przedłożonymi prognozami samorządy spodziewały się spadku m.in. dochodów bieżących (o 2,1 proc.), dochodów majątkowych (o 36,1 proc.) oraz wydatków majątkowych (o 16,8 proc.).
Izby podkreślają jednak, że uchwycenie opisanych wyżej tendencji na podstawie analizy poszczególnych projektów WPF jest niemożliwe.
Prognoza na rok …i kolejnych 40 lat
Zgodnie z art. 227 ustawy o finansach publicznych samorządy sporządzają wieloletnie prognozy finansowe na okres roku budżetowego oraz co najmniej trzech lat kalendarzowych. KR RIO zwróciła uwagę, że horyzont czasowy na jaki JST sporządzały WPF od samego początku budził wiele kontrowersji szczególnie w kontekście ustawowego wymogu realistyczności wynikającego z art. 226 ust. 1.
Z danych RIO wynika, że najkrótszy ustawowo dopuszczalny okres tj. od roku budżetowego N do roku N+3, wystąpił w projektach WPF tylko 203 samorządów (7,2 proc. ogółu), zaś najdłuższy okres opracowanego projektu WPF kończy się w 2057 r. obejmując prognozę na rok budżetowy oraz kolejnych 41 lat.
W przypadku jednej trzeciej samorządów (łącznie 859 JST) horyzont czasowy opracowanej prognozy wykraczał poza 2026 r., tj. rok budżetowy i kolejne 10 lat.
Projekty WPF najczęściej opracowywano na okres roku budżetowego i kolejnych 9 lat (334 JST).
mp/Serwis Samorządowy PAP