„Olsztynek Gmina bez przemocy”. Młodzież,nauczyciele i policjanci zwiększą swoja wiedzę na temat występowania przemocy i jej przeciwdziałaniu

0
4020

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku wspólnie ze stowarzyszeniem “DROGA” pozyskał pieniądze  z  Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na projekt pod nazwą  „ Olsztynek- Gmina bez przemocy”.Realizatorem Programu jest Stowarzyszenie Wspierania  Działań na Rzecz Osób Potrzebujących Pomocy „DROGA” w Olsztynku.

21 października pierwsza grupa młodzieży, do której jest adresowany jeden z modułów realizowanego projektu o przemocy uczestniczyła w zajęciach programu  profilaktycznego „Przemoc na randkach”. Program  adresowany jest do młodzieży w wieku ok. 14-19 lat.

Jego głównym celem jest zapobieganie przemocy w związkach grupach rówieśniczych oraz uświadamianie  i nauka rozpoznawania „sygnałów ostrzegawczych przemocy”mówi koordynatorka projektu Ewa Szerszeniewska. Program ma również pomóc w odpowiedzi na pytanie:  co można zrobić, gdy przemoc występuje w związku?.

Kilka dni wcześniej (18 i 19 października) innym działaniem objęto pracowników oświaty.Szkolenie dla tej grupy, która najczęściej spotyka się z problemem przemocy wobec dzieci ,miało  na celu przygotowanie pracowników oświaty- nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych do rozpoznawania sytuacji  i sygnałów podejrzenia istnienia  przemocy wobec dziecka. Uczestnicy szkolenia mieli  poznać i nauczyć się użycia proponowanych narzędzi rozpoznawczych oraz podejmowania  decyzji(przy współpracy interdyscyplinarnej) o potrzebnej, profesjonalnej interwencji zmieniającej sytuację dziecka.

Z kolei 3 i 4 listopada w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Olsztynku zaplanowano szkolenia dla funkcjonariuszy Policji. Jego celem  będzie uwrażliwienie na specyfikę zjawiska przemocy domowej . Policjanci będą mieli okazję do zapoznania się z aktualnym stanem realizacji procedury „Niebieskie karty” oraz narzędzia szacowania ryzyka w zawiązku z przemocą w rodzinie i psychologiczno- prawnymi aspektami ochrony ofiar przemocy w rodzinie. Ważnym dla tej grupy zawodowej problemem  poruszanym na szkoleniu będzie też zapewne  izolacja sprawców w lokalnym systemie przeciwdziałania przemocy.

Zgłoszenie na szkolenie  należy przesłać na adres:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku

  1. Świerczewskiego 19

11-015 Olsztynek

lub na adres e-mail: ewa.szerszeniewska@olsztynek.naszops.pl

Osoba do kontaktu:

Ewa Szerszeniewska- koordynator projektu

„Olsztynek- Gmina bez przemocy”

tel. 89 5194 403 lub 89 5192 694

Zgłosić należy się na  karcie zgłoszeniowej  do 31.10.2016r.

Fotorelacja

dobre-logo-projektu-na-strone

BRAK KOMENTARZY