Postanowienie w sprawie referendum w Dobrym Mieście

0
447

Olsztyńska delegatura Państwowej Komisji Wyborczej zdecydował w sprawie przyszłości referendum o odwołanie burmistrza Dobrego Miasta.
Przypomnijmy, że powodem, dla którego radni z Dobrego Miasta zdecydowali się głosować nad referendum, jest dwukrotny brak wotum zaufania wobec burmistrza Jarosława Kowalskiego.
Decyzja w tej sprawie zapadła pod koniec lipca ub. r.. Przyjrzał się jej Artur Chojecki, były już wojewoda warmińsko-mazurski z nadania PiS. Miał do tego prawo z racji nadzoru sprawowanego nad uchwałami rad. Według jego prawników stwierdzono w uchwale referendalnej uchybienia formalne. W tej sytuacji wojewoda uchylił ten dokument. Zdaniem jego prawników, badana uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem prawa.
Inicjatorzy referendum nie dali za wygraną i odwołali się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Stało się to we wrześniu.
Zgodnie z rozstrzygnięciem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylenie uchwały rady miasta Dobre Miasto w sprawie przeprowadzenia referendum zostało oddalone informował pod koniec grudnia 2023 roku Paweł Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Te rozstrzygnięcie miał prawo zaskarżyć obecny wojewoda Radosław Król. Jednak nie skorzystał z tego prawa. W tej sytuacji o losie referendum miała zdecydować olsztyńska delegatura PKW. Zapadło jej rozstrzygnięcie.
Sentencja tego rozstrzygnięcia jest taka, że zapadła decyzja, że referendum w Dobrym Mieście nie odbędzie się – informuje dyrektor Sarnacki.
Komisarz wyborczy powołuje się na kalendarz wyborczy. Przypomina, że wyrok sądu uprawomocnił się z dniem 17 stycznia 2024 r.
To referendum powinno zostać przeprowadzone w maksymalnym terminie do dnia 3 marca 2024 r. Tak więc, zważywszy na projekt kalendarza wyborczego uwzględniającego wskazany termin referendum, nie ma możliwości przeprowadzenia większości z ustalonych w kalendarzu czynności wyborczych. (…) Ewentualne ustalenie w innym terminie rzeczonego referendum, nie znajduje podstaw prawnych – czytamy w uzasadnieniu decyzji.
Co na to inicjatorzy?
– To zamach na demokrację. Mieszkańcom zamyka się drogę wypowiedzi – stwierdził Ryszard Łańko, przewodniczący rady miasta Dobrego Miasta.

BRAK KOMENTARZY