Pracodawca rozliczy twój PIT, wystarczy oświadczenie

0
1852
egospodarka.pl

Pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT – przypomina resort finansów.Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Jak poinformowało ministerstwo finansów, powinien on złożyć w takiej sytuacji swojemu płatnikowi przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12.

Z tego rozwiązania można skorzystać tylko, gdy w 2016 r. uzyskało się dochody u jednego pracodawcy. Jeśli pracownik zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam.

„W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych (np. na dzieci czy internetowej) oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. przykład wspólnego opodatkowania małżonków)” – padało Ministerstwo Finansów.

Jak zauważono w instrukcji, po złożeniu tego oświadczenia płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

„Jeżeli pracownika rozliczył płatnik, ale pracownik osiągnął również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas musi on złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów” – dodano w instrukcji.

Resort finansów zaznaczył, że złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia – według ogólnie obowiązujących zasad. Na przykład w sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

kic/Kurier PAP

PIT-12 (plik pdf, 110 kb)

BRAK KOMENTARZY