Powiat świętuje urodziny Kopernika

0
572
Na zdjęciu od lewej: Wojciech K. Szalkiewicz, Joanna Michalska-Reda, Paulina Grabia, Andrzej Abako, Ireneusz Iwański

Jako prolog do przypadających 19 lutego 550. urodzin słynnego astronoma Powiat Olsztyński zaprezentował kolejne trzy produkty promujące Mikołaja Kopernika jako mieszkańca Warmii.

 W 22-letniej historii powiatu olsztyńskiego osoba Mikołaja Kopernika zajmuje w promocji pierwsze miejsce. Od dawna realizowany jest projekt Kopernik Warmiakiem, bo w końcu spędził tu ponad 40 lat swojego życia, i tu również spoczęły po śmierci jego szczątki. W ostatnich latach staramy się nawiązać współpracę z przedsiębiorcami, by Kopernika – jako markę – wykorzystali w swojej działalności. I to nam się udaje. Dziś przedstawiamy kolejne trzy pozycje, zrealizowane dzięki współpracy z lokalnym biznesem – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Abako, starosta olsztyński.

ZAJĘCIA PRZERÓŻNE WIELEBNEGO KANONIKA MIKOŁAJA KOPERNIKA

Taki tytuł nosi książka autorstwa Wojciecha K. Szalkiewicza, która ukazała się dzięki wsparciu samorządów Powiatu Olsztyńskiego, Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Miasta Olsztyn. – Nie jest to klasyczna biografia, ale opowieść o tym, czego dokonał w różnych dziedzinach i co się działo w związku z jego postacią, a więc nie tylko o Koperniku i o tym, co działo i dzieje się wokół Kopernika – opowiadał autor.

Wydawca podkreślił z kolei aktualność treści książki. – Zamknęliśmy ją do druku praktycznie dwa tygodnie temu, więc znalazły się w niej informacje o najnowszych przedsięwzięciach z nim związanych, chociażby wprowadzony niedawno do obiegu znaczek Poczty Polskiej – tłumaczył Ireneusz Iwański, prezes Wydawnictwa Butterfly. – Już zaczęliśmy promocję tego wydawnictwa, za chwilę trafi na półki księgarni i do sklepów internetowych. Planujemy jej dystrybucję wśród Polonii amerykańskiej.

CHLEB KOPERNIKA

Mikołaj Kopernik znany jest m.in. ze swojej Taksy chlebowej, w której postulował o ustabilizowanie cen i wagi chleba. Do tematu nawiązał lokalny przedsiębiorca. – Piekarnia Tyrolska stara się także pokazywać historię Polski przez pryzmat podniebienia. Dlatego w tej gamie naszych różnych wypieków znalazł się chleb, przygotoeany na podstawie historycznych receptur z lat 20. XVI wieku – wyjaśnił Waldemar Ziarek, szef marketingu PT. Chleb od kwietnia będzie wprowadzony do sprzedaży w sieci handlowej piekarni.

 KOPERNIK PIERNIKOWY

Na propozycję współpracy ze starostwem odpowiedziała również firma Jutrzenka S.A. z Dobrego Miasta. Na rynku właśnie pojawił się nowy cukierek. – „Kopernik piernikowy” ma bardzo ciekawy, korzenny smak. Jesteśmy na etapie wprowadzania go do asortymentu sieci skleplów lokalnych. To kontynuacja naszych wspólnych działań, bo wcześniej wyprodukowaliśmy „Wanijsko flaomę”, czyli śliwkę w czekoladzie, i „Krówkę świętowarmińską” – mówiła Paulina Grabia, kierownik marketingu Jutrzenki SA.

Zwolenniczką promowania Warmii poprzez jej najsłynniejszego mieszkańca jest także Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński. – Jako samorząd pracujemy nad tym, by wydobyć Warmię z cienia Mazur. A w końcu Mikołaj Kopernik tu żył i tu wstrzymał słońce, a ruszył Ziemię. Cieszę się, że wielu przedsiębiorców myśli podobnie i docenia potencjał we współpracy z Powiatem Olsztyńskim – mówiła wicestarosta Michalska-Reda.

BRAK KOMENTARZY