Młodzieżowi Członkowie Sejmiku spotkali się, aby podjąć debatę w sprawie zdrowia psychicznego młodzieży z Warmii i Mazur. Aby zacząć działania i aktywnie wspierać swoich rówieśników zdecydowali się najpierw zgłębić problematykę.
Udało im się to dzięki aktywnym warsztatom z psycholożką – Dagmarą Gemechu, która naświetliła kwestię zdrowia psychicznego oraz odpowiedziała na wnikliwe pytania młodzieży, które dotyczyły m.in. Jak działać w obliczu dyskryminacji uczniów przez nauczycieli? W jaki sposób młodzież może poprawić swój dobrostan psychiczny? Jak sprawić by rodzice, nauczyciele, dorośli nie bagatelizowali problemów natury zdrowia psychicznego młodzieży? Jak reagować na hejt? W jaki sposób zauważać i pomagać w problemach rówieśników? Dlaczego rodzice nie reagują na alarmy młodzieży i co w takiej sytuacji młody człowiek może zrobić?. To tylko kilka przykładów zagadnień, które zostały podjęte.
Młodzież nie kończy przedmiotu rozważań na debacie, jak sama twierdzi to tylko pierwszy krok w ich działaniu na rzecz zdrowia psychicznego młodzieży.
– Debata miała na celu pokazanie i przybliżenie tematu zdrowia psychicznego – mówi Konrad Zacharski, Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Wykład, dyskusja, pytania to wszystko spowodowało, że zgłębiliśmy problem. Otworzyły nam się oczy, teraz jesteśmy w stanie skuteczniej działać w zakresie zdrowia psychicznego, a przede wszystkim działać profilaktycznie i zapobiegać.
– W Polsce odsetek dzieci i młodzieży wykazujących zaburzenia psychiczne wymagające profesjonalnej opieki wynosi 9%, co oznacza konieczność zapewnienia opieki dla ok. 630 tys. osób poniżej 18. roku życia. Nasza młodzież też jest świadoma tego faktu, dlatego jedną z pierwszych inicjatyw naszego Młodzieżowego Sejmiku jest walka o poprawę stanu zdrowia psychicznego swoich rówieśników. – sygnalizuje Monika Łączyńska-Boguska, Pełnomocnik Marszałka ds. Młodzieży – Wierzę w naszą młodzież, a ich zaangażowanie prognozuje stabilniejsze emocjonalnie społeczeństwo.
Podczas posiedzenia przedstawiciele młodzieży z Warmii i Mazur podjęli decyzję o współpracy z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Młodzież podczas pracy przy ogólnopolskich spotkaniach młodzieżowych sejmików znalazła bardzo dużo wspólnych punktów działań obydwu rad. Oficjalne podpisanie porozumienia współpracy zostanie podpisane 28 marca 2023 r. w Toruniu.
– Jest to z pewnością milowy krok w stronę rozpoczęcia współpracy pomiędzy naszymi sejmikami. – podkreśla Izabela Kożuch, Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Czekam z niecierpliwością na nasze przyszłe wspólne inicjatywy oraz spotkania. Tak jak już wspomniałam na posiedzeniu w Olsztynie – Młodzieżowy Sejmik w pojedynkę może zrobić wiele, ale wspólnie zdziałamy jeszcze więcej!
– Uchwała została przegłosowana w sposób jednomyślny przez wszystkich członków MSWWM – co świadczy o naszej zgodności oraz ogromnej chęci do podjęcia współpracy. Sądzę, że podpisanie umowy między naszymi sejmikami przyniesie nam wiele dobrego, przede wszystkim ogrom zdobytego doświadczenia, nowych kontaktów oraz wspólnych inicjatyw! – dodaje Aleksandra Przepiórska, Wiceprzewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Fotorelacja