Pobił wójta do nieprzytomności na imprezie. Początek procesu

0
267

Przed Sądem Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim rozpoczął się proces Henryka S. oskarżonego między innymi o znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego – wójta gminy Lidzbark Warmiński.

Do zdarzenia doszło rok temu na balu charytatywnym zorganizowanym przez  lidzbarskie Stowarzyszenie Lions Club. Impreza odbyła się w czterogwiazdkowym lidzbarskim hotelu. Wójt Lidzbarka Warmińskiego – Fabian Andrukajtis dostał oficjalne zaproszenie od władz stowarzyszenia, przyszedł razem z żoną i przyjaciółmi, m.in. Jackiem Wiśniowskim – burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego. Wstęp na bal kosztował 300 zł od pary.

Nic nie wskazywało na to, że może dojść do jakiegokolwiek konfliktu, nie było gęstej atmosfery, z relacji świadka wiemy, że wójt podczas imprezy nie pił alkoholu. Brał udział w aukcjach.

Około godz. 2 w nocy doszło do utarczki słownej między uczestnikami balu: wójtem Andrukajtisem, a 58-letnim Henrykiem S., mieszkańcem gminy Lidzbark Warmiński. Pierwszy miał +miał zostać kilkukrotnie uderzony przez 58-latka. Stracił przytomność.

W trakcie balu oskarżony i pokrzywdzony rozmawiali ze sobą na temat jednego z rozstrzygniętych gminnych przetargów. Według ustaleń prokuratora w pewnym momencie doszło pomiędzy nimi do sprzeczki, w wyniku której Henryk S. uderzył wójta w twarz, a po przewróceniu pokrzywdzonego jeszcze dwukrotnie uderzył go ręką w głowę informuje Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Pokrzywdzony wójt w wyniku zachowania oskarżonego doznał obrażeń ciała, które spowodowały u niego naruszenie czynności narządów ciała na okres trwający nie dłużej niż 7 dni.

Dodatkowo, Henryk S. został oskarżony o to, że groził pokrzywdzonemu wójtowi pozbawieniem życia.

Proces Henryka S. rozpoczął się przed Sądem Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim. Oskarżony w pierwszym dniu procesu zaprzeczył, że znieważył i groził wójtowi gminy Lidzbark Warmiński.

Częściowo przyznał się do naruszenia nietykalności pokrzywdzonego, wyjaśniając, że uderzył go tylko jeden raz otwartą ręką w głowę. Oskarżony w trakcie rozprawy przeprosił za to pokrzywdzonego.

Sąd przesłuchał kilkunastu świadków, w tym pokrzywdzonego wójta, który występuje w tej sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Proces w tej sprawie będzie kontynuowany w dniu 19 grudnia 2023 r. Sąd na tym terminie planuje między innymi przesłuchanie świadka oraz biegłego.

 

BRAK KOMENTARZY