Nowa trasa rowerowa w gminie Giżycko dzięki współpracy z Litwą

0
591

Ścieżka rowerowa o długości 8,5 km powstała dzięki współpracy transgranicznej gminy Giżycko z litewskim rejonem Trakai.

W ramach projektu „Odkrycie dziedzictwa turystycznego rejonu trockiego i giżyckiego”, dofinansowanego z Programu Intereg Litwa-Polska 2014-2020.

Inauguracja szlaku była również okazją do organizacji Rodzinnego Rajdu Rowerowego, a na mecie wyprawy – w Kożuchach Wielkich zorganizowano piknik z wieloma atrakcjami. To właśnie w tej miejscowości powstanie również jeden z elementów nowo powstałej ścieżki – Miejsce Obsługi Rowerzystów z infrastrukturą rekreacyjną.

Partnerzy projektu  „Odkrycie dziedzictwa turystycznego rejonu trockiego i giżyckiego” zaplanowali też inne działania na rzecz rozwoju turystyki transgranicznej, m.in.  wizyty studyjne będące okazją do wymiany “cennej wiedzy i doświadczeń, a także obozy sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z Polski i Litwy”. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 1 mln euro, z czego dofinansowanie Litwa-Polska to ok. 850 tys. euro.

Projekt nie jest jedynym realizowanym obecnie przez beneficjentów z gminy Giżycko oraz rejonu trockiego.  Oba samorządy współpracują ponadto przy realizacji projektu „Wspieranie turystyki i kultury w rejonie trockim i giżyckim”.

Jednym z efektów tej współpracy było oddanie do użytku nowego budynku filii Biblioteki Publicznej oraz świetlicy w miejscowości Bystry w sierpniu 2021 roku

BRAK KOMENTARZY