Nowa łódź ratunkowa dla powiatowych strażaków z Bartoszyc

0
4110

78,9 tys. złotych kosztowała motorowa łódź  ratunkowa wyprodukowana jako pierwsza w firmie Mazuria  z Galin(pow. bartoszycki), a zakupiona i przekazana przez powiat bartoszycki strażakom z Powiatowej PSP w  Bartoszycach. –Poprzednia łódź, mocno już wysłużona nabierała wodę, bo nity były mocno obluzowane – podkreślał potrzebę wymiany sprzętu ratowniczego podczas dzisiejszej ceremonii Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach bryg. Andrzej Harhaj.

Sprzęt ratowniczy szybko się niszczy bo to nie są działania rekreacyjnewyjaśniał nam komendant Harhaj. Strażacy z Powiatowej   PSP cały czas muszą być w gotowości do konkretnych działań i żeby je sprawnie wykonywać muszą dysponować odpowiednim do sytuacji sprzętem ratowniczym. W przypadku powiatowej straży pożarnej z Bartoszyc te działania najczęściej na akwenach wodnych podejmowane są m.in.  w przypadku prób samobójczych latem, a zimą zdarza się, że trzeba kruszyć zatory lodowe zagrażające budowlom typu wiadukty, czy kładki nad wodą . Wtedy sprzęt  pływający służy też strażakom do zabezpieczenia własnych działań na lodzie. Dodatkowo w prezencie  razem z łodzią firma, która ją wyprodukowała, przekazała ratownicze sanie lodowe, używane do ratowania ludzi, którzy wpadli do wody, bo lód był zbyt słaby, żeby ich utrzymać . Takie sytuacje przytrafiają się nie tylko młodzieży, ale np. wędkarzom, którzy mimo zimowej aury nie chcą się rozstawać ze swoim hobby.

Dziesięć lat temu, kiedy strażacy otrzymali pierwszą łódkę grupa ratownictwa wodnego stanowiła skromny zalążek tego czym jest obecnie . Teraz mamy już trzynastu wyszkolonych nurków, a  sprzętu przybywaopowiadał nam komendant Andrzej Harhaj o możliwościach powiatowych strażaków w Bartoszycach .–Poza tym czasy się zmieniają, a technika idzie naprzód. Łódź, którą dzisiaj otrzymaliśmy ma służyć naszej grupie wodno-nurkowej, ale nie tylko do poszukiwań, czy zabezpieczenia działań. Na tej nowej łodzi możemy również zamontować sprzęt typowo gaśniczy.

Z panem komendantem prowadzimy już rozmowy o budowie ,czy rozbudowie istniejącego pomieszczenia z przeznaczeniem na zaplecze techniczne, bo macie dużo nowego sprzętu ,ale trzeba też mieć miejsce, żeby go naprawiaćmówił Wojciech Prokocki, starosta powiatu bartoszyckiego, który w towarzystwie Przewodniczącego Rady Powiatu, Władysława Bogdanowicza i radnego z Komisji Rodziny, Zdrowia, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Publicznego, Bartłomieja  Chilmanowicza  wręczał kluczyki do łodzi strażakom.

Ksiądz Kanonik dr Artur Oględzki, kapelan  Powiatowej PSP w Bartoszycach poświęcił łódź, a komendant wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Hołubowicz, również obecny na uroczystym przekazaniu nowego sprzętu ratowniczego, dziękował przedstawicielom samorządu powiatu bartoszyckiego za dobrą współpracę.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY