Koronawirus. Rząd luzuje obostrzenia, m.in. na Warmii i Mazurach

0
560

W klasach 1-3 będzie obowiązywać nauczanie hybrydowe, zostanie również wznowiona działalność m.in. zakładów fryzjerskich i kosmetycznych – tak będzie wyglądało luzowanie obostrzeń od 26 kwietnia. Ale nie wszędzie.
O podjętych decyzjach Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował na środowej konferencji. – Jeżeli chodzi o województwa, gdzie mamy sytuację trudną, czyli woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie, to utrzymujemy w nich obowiązujące dotychczas obostrzenia – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. – W pozostałych województwach wykonujemy dwa wyraźne kroki: przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3 – poinformował. Zmiany mają obowiązywać od poniedziałku 26 kwietnia.
Jak dodał szef resortu zdrowia, drugie zagadnienie to działalność usług: branża beauty, fryzjerach, kosmetyczkach. – Również od 26 kwietnia przywracamy funkcjonowanie salonów urody, fryzjerskich, kosmetycznych – zapowiedział minister.
28 kwietnia ma zostać przedstawiony bardziej szczegółowy plan dotyczący “różnych branż gospodarki”, m.in. branży gastronomicznej, hotelarskiej, a także organizacji przyjęć komunijnych oraz innych uroczystości. Minister ma wówczas odnieść się także do kwestii noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
Minister przekazał, że w regionach panuje zróżnicowana sytuacja, choć we wszystkich obserwowane są spadki. – Nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeśli chodzi o liczbę zakażeń, jest trudna. Do tych regionów należy woj. śląskie, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50 [na 100 tys. – red.], w drugiej kolejności mamy woj. dolnośląskie – 46,5, w dalszej kolejności mamy woj. wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz woj. opolskie z poziomem 38,3 – wyliczał.
Lepsza sytuacja występuje m.in. w woj. podlaskim, gdzie wskaźnik wynosi 22,2, w. podkarpackim – 22,5 i woj. warmińsko-mazurskim – 23,7. Średnia dla kraju to 36,3.
W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35 ministerstwo zdecydowało o luzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia:
— podlaskie,
— podkarpackie,
— warmińsko-mazurskie,
— lubelskie,
— pomorskie,
— lubuskie,
— świętokrzyskie,
— mazowieckie,
— kujawsko-pomorskie,
— zachodniopomorskie,
— małopolskie.

BRAK KOMENTARZY