Skaner prześwietli pociągi na granicy z Rosją

0
819

Celnicy zapowiadają uruchomienie najnowocześniejszego na granicy Polski z Federacją Rosyjską skanera kolejowego, a pierwsze pociągi zostaną prześwietlone w maju.

Skaner zostanie oddany do użytku funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej z kolejowego przejścia granicznego Braniewo-Mamonowo, które znajduje się na odcinku zewnętrznej granicy Polski i zarazem UE z Federacją Rosyjską, w odległości 8 km od granicy. Od 2018 r. Oddział Celny w Braniewie pełni jedną z kluczowych ról na szlaku kolejowym wschód-zachód w transporcie towarów i ma szanse stać się północnym punktem na Nowym Jedwabnym Szlaku. – Wraz ze wzrostem liczby składów kolejowych rośnie jednak liczba zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony granicy państwowej. Ryzyko przemytu w wagonach kolejowych wzrasta, a możliwości kontroli fizycznej są bardzo ograniczone – informuje Marta Rosiak, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie. – Odpowiedzią olsztyńskiej Izby Administracji Skarbowej na to wyzwanie jest inwestycja w zakresie doposażenia Oddziału Celnego w Braniewie w wielkogabarytowe urządzenie skanujące.
Rosiak dodaje, że jest to najnowocześniejsze urządzenie tego typu w Polsce, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie zapewniające skanowanie 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych. – Skaner będzie służył do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów – zaznacza Rosiak.
Skaner został zlokalizowany ok. 400 m od granicy państwa. Jego uruchomienie ma nastąpić w maju.

BRAK KOMENTARZY