Dotacje na likwidację barszczu Sosnowskiego

0
152

Prezydent Elbląga zachęca do skorzystania z uruchomionego właśnie programu  „Ochrona przyrody – Likwidacja barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego”.

Program uruchomił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.  Do skorzystania z niego zachęca prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Celem programu jest likwidacja barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego jako roślin niebezpiecznych dla środowiska, zdrowia i życia człowieka występujących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego – informuje Łukasz Mierzejewski, z biura prasowego Urzędu Miasta w Elblągu. – Beneficjentami programu są jednostki samorządu terytorialnego, które złożą wniosek do 15.03.2021 r.
Władze Elbląga informują posiadaczy gruntów zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta o możliwości złożenia deklaracji o chęci wzięcia udziału w programie dotacyjnym do Departamentu Ochrony Środowiska pod nr tel. 55 239-31-08 lub elektronicznie, e-mail: anna.dziadosz@umelblag.pl do dnia 10.03.2021 r. – Jednocześnie nadmieniamy, że złożenie deklaracji nie jest jednoznaczne z przyznaniem dotacji – zaznacza Mierzejewski.
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do tych powstałych od oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Ten inwazyjny chwast dotarł do Polski z terenów byłego ZSRR, jako „roślina cud”, która miała rozwiązać problemy żywieniowe naszego bydła. Zrobiono to jednak bez jakichkolwiek badań i ewentualnych konsekwencji.

BRAK KOMENTARZY