Dopalacze w szkole – przeciwdziałanie i postępowanie z “nowymi narkotykami”

0
2387

Przedstawicielki Policji i Sanepidu przeprowadziły szkolenie dla nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Olsztynie. Podczas spotkania wyjaśniły, jak wygląda nowe oblicze dopalaczy i jakie niesie ze sobą zagrożenie. Przybliżyły również procedury, które należy uruchomić, gdy uczeń szkoły przejawia niepokojące zachowania.

Na zaproszenie dyrekcji olsztyńskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 przedstawicielki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie poprowadziły szkolenie dla kadry pedagogicznej tej placówki. Dotyczyło ono zagrożeń związanych z sięganiem przez młodzież po substancje psychoaktywne oraz sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom.

W pierwszej części szkolenia prowadzonej przez przedstawicielkę Sanepidu, nauczyciele dowiedzieli się czym są dopalacze, jak substancje te działają na organizm i jakie jest ryzyko związane z ich zażywaniem. Kierowniczka Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej wyjaśniła, jakie substancje kryją się pod określeniem „nowe narkotyki” oraz przedstawiła wykaz placówek i instytucji świadczących pomoc w zakresie uzależnień, by mogły być one przekazywane uczniom i rodzicom, którzy zgłaszają się do pedagogów z problemem uzależnienia. Podczas szkolenia omówione zostały również zagrożenia związane z niewłaściwym dawkowaniem leków oraz z nabywaniem środków farmakologicznych i odżywek dla sportowców z niesprawdzonych, zwłaszcza internetowych źródeł.

Drugą część szkolenia poprowadziła przedstawicielka Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii z olsztyńskiej komendy, która wyjaśniła sytuację prawną środków zastępczych i odurzających. Przedstawicielka Policji wyjaśniła znaczenie pojęć „demoralizacja” i „czyn karalny” oraz przybliżyła najważniejsze procedury reagowania kadry placówek oświatowych, m.in. w sytuacji, gdy uczeń przyszedł do szkoły pod wpływem alkoholu lub innego środka psychoaktywnego, gdy taki środek został przyniesiony na teren placówki oraz w sytuacji, gdy na terenie szkoły popełniony zostanie czyn karalny. Jednocześnie prelegentka przywołała przepisy dotyczące prawnego obowiązku reagowania przedstawicieli placówek oświatowych na takie sytuacje. Na zakończenie uczestnicy szkolenia poznali uprawnienia, jakie przysługują nauczycielom w związku z posiadaniem statusu funkcjonariusza publicznego.

BRAK KOMENTARZY