BCC: osłabianie samorządów oznacza ograniczenie rozwoju przedsiębiorczości

0
328

Business Centre Club w przyjętym stanowisku wyraża niepokój w związku z działaniami ograniczającymi wspólnotom lokalnym możliwości do decydowania o swoich sprawach. Ocenia, że oznacza to ograniczenie rozwoju przedsiębiorczości.

BCC z uwagą obserwuje działania samorządów w związku z ostatnimi rządowymi propozycjami i zmianami w zakresie uszczuplenia dochodów własnych samorządów – czytamy w dokumencie. Przedsiębiorcy doceniają rolę jaką dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości pełni zdecentralizowany i samodzielny samorząd, wyposażony w odpowiednie zadania, kompetencje i środki finansowe. Dlatego z niepokojem patrzymy na wszelkie działania ograniczające wspólnotom lokalnym możliwości do decydowania o swoich sprawach.

Przykładem jest program „Polski Ład”, który pod pretekstem zmian podatkowych zmienia ustrój państwa i ogranicza poziom decydowania o sprawach lokalnych – głosi stanowisko.

Podzielamy obawy, że planowane przez rząd drastyczne zmniejszenie dochodów własnych samorządów dramatycznie pogorszy jakości usług świadczonych dla obywateli w tym edukacji, opieki przedszkolnej oraz pomocy społecznej – podkreślają reprezentanci przedsiębiorców. Szacuje się, że wyniku „Polskiego Ładu” i zmian podatkowych wprowadzonych od 2019 roku samorządy stracą przez 10 kolejnych lat 206 mld zł, z czego 145 mld zł dotyczy samego „Polskiego Ładu” – wyliczają.

Według BCC zła kondycja samorządów to również ograniczenie możliwości rozwoju przedsiębiorczości. Słaby samorząd nie zbuduje skutecznych mechanizmów wspierania innowacyjności i trwałych zachęt w kierunku rozwijania przedsiębiorczości wśród swoich mieszkańców. Oznacza to również, że przedsiębiorcy nie będą w stanie wspierać rozwoju samorządów poprzez inwestycje i lokalne podatki.

Popieramy wzmacniacie decentralizacji i suwerenności działań w rozwoju gospodarczym miast i gmin – podsumowuje BCC.

BRAK KOMENTARZY