6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zakładając firmę

0
365

Za niska wypłata, nadgorliwe szefostwo, kiepska atmosfera, brak benefitów, długie dojazdy – istnieje wiele powodów, dla których etat może się w którymś momencie stać nie do zniesienia. Dla tych, którzy nie mogą liczyć na mistyczny spadek po nieznanych zagranicznych krewnych, a jednocześnie czują potrzebę samorealizacji, świetnym rozwiązaniem jest własna działalność gospodarcza. Jeśli więc istnieje dziedzina, w której czujesz się dobrze – zastanów się, czy nie warto poświęcić się jej w całości. A że zakładanie pierwszej firmy wydaje się skomplikowane, skorzystaj z poniższych wskazówek, aby niczego nie przeoczyć.

Czy w ogóle muszę rejestrować działalność?

Nie każda działalność gospodarcza wymaga rejestracji. Jeśli twój przychód jest niższy lub równy połowie obowiązującej płacy minimalnej, a ponadto w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności – nie musisz nigdzie zgłaszać, że idziesz na swoje. To świetny sposób na wypróbowanie, czy twoje plany mają realne szanse powodzenia. Pamiętaj jednak o kilku ważnych wyjątkach – bez rejestracji nie można prowadzić działalności, dla których potrzebne są dodatkowe pozwolenia (np. opieka nad dziećmi, usługi kosmetyczne).

Skąd wziąć pieniądze na start?

Sytuacja idealna to taka, gdy dysponujesz nieograniczonymi środkami na rozpoczęcie działalności. W praktyce mało kto ma tyle szczęścia i trzeba rozglądać się za finansowaniem zewnętrznym. Na szczęście mamy kilka opcji. Jeśli masz status osoby bezrobotnej, możesz zwrócić się o dotację do Urzędu Pracy. Jeżeli z kolei planowana działalność ma innowacyjny charakter, warto podpytać o chęć współpracy w inkubatorze przedsiębiorczości czy nawiązać relacje z prywatnym inwestorem (tzw. aniołem biznesu). Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla ciebie dostępna, pozostaje jeszcze staranie się o standardowy kredyt. Z kolei część sprzętu (np. samochód, urządzenia elektroniczne) będziesz mógł wziąć w leasing już jako przedsiębiorca – to bardziej opłacalne, ponieważ leasing można odpisać od podatku.

Jaką formę działalności wybrać?

Wybór formy działalności zadecyduje o wielu czynnikach, takich jak sposób prowadzenia księgowości czy reprezentacja przedsiębiorstwa. Najczęściej zakładane są w Polsce JDG (jednoosobowe działalności gospodarcze). W przypadku osób chcących połączyć swoje siły, nierzadkim rozwiązaniem jest spółka cywilna. Z kolei ci, którzy chcą zmniejszyć ryzyko dla osobistych finansów, powinni rozważyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli nie do końca wiesz, co będzie dla ciebie najbardziej opłacalne, nawiąż współpracę z solidnym biurem rachunkowym, takim jak A-Z Rachunki, jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Która forma opodatkowania jest najlepsza?

Forma opodatkowania nierozerwalnie wiąże się z formą samej działalności, ale i tak na ogół mamy spory wybór. Właściciel JDG może decydować pomiędzy skalą podatkową, podatkiem liniowym i ryczałtem – każdy ma inną specyfikę, swoje plusy i minusy. Dodatkowo osoby fizyczne zapłacą podatek dochodowy PIT a spółki – CIT. Konieczność odprowadzania VAT zależy już od kilku czynników, takich jak branża czy wyniki finansowe firmy. Dokonując wyboru formy opodatkowania, ponownie warto więc zwrócić się o poradę do rzetelnego biura rachunkowego.

Ile PKD wskazać?

Nowi przedsiębiorcy mają tendencję do popełniania jednego z dwóch najczęstszych błędów związanych z podawaniem kodów PKD. Jedni wybierają wyłącznie główny kod, nie biorąc pod uwagę licznych możliwości. Drudzy przeciwnie – podają nawet kilkadziesiąt kodów, z których niektóre są zupełnie fantastyczne, licząc, że być może kiedyś taki zapis się przyda. Warto w tym miejscu pamiętać, że kolejny kod PKD możesz podać w trakcie funkcjonowania działalności, składając aktualizację wniosku CEIDG-1. Jest to łatwe, szybkie a przede wszystkim – darmowe.

Gdzie rejestruje się firmę?

Sama rejestracja firmy jest bardzo prosta. Wypełnia się w tym celu wspomniany już wniosek CEIDG-1 – w wersji elektronicznej lub fizycznej. Z wnioskiem papierowym trzeba udać się do Urzędu Gminy lub wysłać go pocztą. Wniosek elektroniczny składa się po prostu online, na stronie internetowej CEIDG, podpisując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym (dostępnym od ręki w bankowości internetowej większości banków). Oznacza to, że firmę można założyć bez ruszania się z fotela.

Własna działalność gospodarcza oznacza z jednej strony wolność, z drugiej – znacznie większą odpowiedzialność niż na etacie. Jeśli jednak robisz to, co kochasz i w czym czujesz się pewnie, kluczowe będzie przetrwanie pierwszego roku. W tym czasie zdobędziesz pewne nawyki i po prostu nauczysz się być przedsiębiorcom. Powodzenia!

BRAK KOMENTARZY