Rodzaje spółek – co powinieneś o nich wiedzieć? Którą wybrać?

0
277

Jednoosobowa działalność gospodarcza sprawdza się przede wszystkim w przypadku freelancerów. Jeśli myślisz o rozbudowie oferty, dostarczeniu większej ilości produktów czy zróżnicowaniu usług, najlepszą formą prowadzenia działalności staje się spółka. Polskie prawo dopuszcza wiele możliwości – niektóre są dedykowane małym przedsiębiorcom, inne spełniają wymagania wielkich koncernów. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne spółki i którą z nich warto założyć w twojej sytuacji.

Spółka cywilna – na dobry początek

Cechą charakterystyczną spółki cywilnej jest brak osobowości prawnej – a zatem wspólnikami muszą być przedsiębiorcy, osoby prawne lub jednostki organizacyjne. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności odprowadzania składek ZUS przez samą spółkę (robią to jednak indywidualnie poszczególni wspólnicy). Założenie spółki cywilnej jest szybkie i proste, nie wymaga nawet obecności notariusza. Jeśli przychody spółki nie przekraczają 2 mln euro netto rocznie, możliwe jest również prowadzenie uproszczonej księgowości.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – bezpieczeństwo osobistego majątku

Najpopularniejszymi spółkami w Polsce są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Należą one do spółek handlowych kapitałowych, a ich główną zaletą jest ochrona osobistego majątku wspólników, którzy nie odpowiadają nim za zobowiązania spółki, nawet jeśli ta popada w kłopoty finansowe. Do założenia sp. z o.o. należy dopełnić więcej formalności: trzeba wnieść kapitał początkowy, wymagana jest również pełna księgowość. W tym zakresie warto zdać się na profesjonalistów – więcej o obsłudze księgowej spółek z o.o. przeczytaj na https://a-zrachunki.pl/ksiegowosc-dla-spolek/.

Spółka akcyjna – jeśli wchodzisz na giełdę

Kapitałową spółką handlową jest również spółka akcyjna. Wymagania są w tym przypadku jeszcze wyższe – kapitał zakładowy spółki akcyjnej nie może być niższy niż 100 tys. zł. Forma spółki akcyjnej jest stosowana głównie przez te przedsiębiorstwa, które chcą wejść na giełdę, a także przez wymienione w ustawie firmy z określonych branż (głównie z sektora finansowego). Akcjonariuszami spółki mogą być zarówno jej założyciele i zarząd, jak i wszyscy, którzy nabędą akcje.

Spółka jawna – zdolność prawna bez osobowości prawnej

Z kolei spółka jawna jest spółką handlową osobową. Jej cechą charakterystyczną jest brak osobowości prawnej przy jednoczesnym posiadaniu zdolności prawnej. Spółka jawna może więc we własnym imieniu zaciągać zobowiązania i zawierać umowy. Minusem jest osobista odpowiedzialność majątkowa wspólników – to dlatego na tę formę działalności decydują się najczęściej mniejsi przedsiębiorcy z branż obarczonych niewielkim ryzykiem.

Spółka partnerska – dla wybranych zawodów

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w polskim systemie prawnym jest spółka partnerska. Pozwala ona na wspólne działanie osób wykonujących ten sam zawód – przy czym katalog tych zawodów jest mocno ograniczony i szczegółowo wymieniony (chodzi o dokładnie 22 wolne zawody, w tym o lekarzy, inżynierów budownictwa czy adwokatów). Spółka partnerska nie wymaga pełnej księgowości, nie musi też posiadać kapitału zakładowego a nawet nie odprowadza podatku dochodowego. Za swoje działania każdy ze wspólników odpowiada indywidualnie.

Spółka komandytowa – komplementariusze i komandytariusze

Forma działalności w postaci spółki komandytowej, zakłada istnienie dwóch klas wspólników. Pierwsi z nich to komplementariusze. Są oni tzw. wspólnikami aktywnymi – reprezentują firmę, odpowiadają osobistym majątkiem i de facto wykonują wszystkie czynności związane z jej funkcjonowaniem. Z kolei komandytariusze, czyli wspólnicy bierni, mają za zadanie wyłącznie finansowanie działalności spółki, przy jednoczesnej odpowiedzialności finansowej wyłącznie do określonej kwoty.

Spółka komandytowo-akcyjna – rola akcjonariuszy

W spółce komandytowo-akcyjnej zasada jest podobna jak w przypadku spółki komandytowej, przy czym wspólnikami biernymi są akcjonariusze, inwestujący w spółkę i nie ponoszący za nią odpowiedzialności finansowej, lecz czerpiący z niej zyski.

Wybór formy działalności w dużej mierze zależy od tego, jakie efekty chcesz osiągać, jakim dysponujesz kapitałem i z kim chcesz współpracować. Prawo podatkowe i prawo spółek nie należy do najprostszych, dlatego już na etapie zakładania działalności czy przekształcania JDG w spółkę, warto zasięgnąć porady specjalistów – rzetelnego biura rachunkowego, a niejednokrotnie również kancelarii prawniczej, jeśli w grę wchodzi spory kapitał i wielu inwestorów.

BRAK KOMENTARZY