Wyrok w sprawie tramwajów w Olsztynie

0
371

Długo oczekiwane rozstrzygnięcie w sprawie przetargu na rozbudowę tramwajowej trakcji. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał dziś (poniedziałek, 31 maja) postanowienie dotyczące odwołań od decyzji o wyborze wykonawcy.

Dwa postępowania, szereg odwołań i długie miesiące oczekiwania – tak w największym skrócie wyglądała procedura wyłonienia firmy, która wybuduje w Olsztynie nową trakcję tramwajową. Dzisiejsze orzeczenie oznacza, że w najbliższych dniach będzie możliwość zawarcia umowy na realizację zadania. – Bardzo cieszę się, że sprawa w końcu została rozstrzygnięta – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Przygotowanie tego projektu kosztowało nas dużo pracy. Teraz przyszedł czas na jego realizację. Za nieco ponad dwa lata będziemy mogli korzystać z nowej infrastruktury, która połączy kolejne olsztyńskie osiedla szybkim, bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu.

Warszawski sąd zdecydował o odrzuceniu odwołania firm Mirbud-Kobylarnia i podtrzymał wcześniejszą decyzję Krajowej Izby Odwoławczej. Tym samym dał zielone światło do podpisania umowy z konsorcjum Polimex-Trakcja. Walka o kontrakt w stolicy Warmii i Mazur była niezwykle zacięta. W postępowaniu, które prowadzone jest od około roku, były dwa odwołania od rozstrzygnięcia przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Sprawą dwukrotnie zajmował się też sąd. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg został unieważniony w lipcu 2018 roku ze względu na znacząco przekraczające budżet oferty.

Nowa infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy. Projekt to także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 km tras rowerowych. Poza tym w jego zakresie zostanie sfinansowane kupno sześciu nowych tramwajów, które budowane są dla nas w Turcji.

Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy (791 dni) od daty zawarcia umowy.

BRAK KOMENTARZY