Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

0
520

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji zamordowanych w Katyniu oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

Następnie delegacje służb mundurowych, kompania honorowa Wojska Polskiego, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, administracji państwowej, stowarzyszeń, szkół i placówek oświatowych dotarły na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej w Olsztynie. Przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej i obelisku upamiętniającym 96 ofiar katastrofy smoleńskiej został odegrany i odśpiewany hymn państwowy.

– Tegoroczne rocznice: 82. Zbrodni Katyńskiej i 12. Katastrofy smoleńskiej odbywają się mając na tle wydarzenia, które od 24 lutego, zdominowały światową politykę i powszechną uwagę narodów. Rosyjski agresor napadł w równie podstępny sposób, jak 17 września 1939 roku zadał ciężki cios Polsce zaangażowanej w wojnę będącej wynikiem agresji niemieckiej. Znienacka i brutalnie – powiedział wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

Dodawał, że i wtedy i dzisiaj, ” trudno jest zrozumieć sens imperatywu, który każe jednemu narodowi wtargnąć w usankcjonowane prawnie granice drugiego państwa, siejąc zniszczenie, niosąc śmierć, wszędzie pozostawiając znaki bestialskiej przemocy”. – To niezrozumiałe i nieakceptowalne barbarzyństwo, kiedykolwiek by nie było dokonane: 82 lata temu, czy teraz, w czasie nam rzeczywistym” – mówił wojewoda Chojecki.

BRAK KOMENTARZY