Autobusy elektryczne wyjadą na ulice Giżycka

0
347

Trzy „elektryki” Yutong E8 jeszcze w tym roku posłużą pasażerom komunikacji publicznej w mieście i gminie Giżycko. 

Zakup zeroemisyjnych autobusów jest możliwy dzięki pozyskaniu przez samorząd dofinansowania ze środków unijnych. – Dbamy o nasze środowisko naturalne oraz robimy krok milowy w kierunku nowych technologii, które będą służyły mieszkańcom naszego regionu mówił wójt gminy Giżycko, Marek Jasudowicz.

Gmina Giżycko i miasto Giżycko, położone wśród Wielkich Jezior Mazurskich, są nazywane stolicą polskiego żeglarstwa. Ten malowniczy region przyciąga turystów przez cały rok, dlatego samorząd sukcesywnie rozwija komunikację publiczną. Przygotowując się do zakupu „elektryków”, w 2021 r. gmina Giżycko odbyła testy autobusu Yutong, który zyskał pozytywne opinie ze strony mieszkańców. Inwestycja w zielony transport jest realizowana dzięki dotacji z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez Gminę Giżycko i Miasto Giżycko.

 – Wszystko, co sprzyja naszemu unikatowemu środowisku, jest przez nas wspierane. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie, zapewniając jednocześnie naszym mieszkańcom wygodny i nowoczesny transport. To ważny krok i bardzo dobry kierunek podkreślił burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Wybrany przez Gminę Giżycko Yutong E8 to w pełni elektryczny autobus, który sprawdził się obsługując zarówno komunikację publiczną, jak i szkolną. Jako pierwszy samorząd w Polsce, na ten model postawiła Bobowa, z powodzeniem wykorzystuje go również Lidzbark Warmiński. Yutong E8 ma niemal 9 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i wydajny system klimatyzacji. Dzięki baterii o pojemności ponad 250 kWh, może pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów. Komunikację publiczną w gminie Giżycko obsłużą trzy takie pojazdy, które wraz z dwoma stacjami ładowania dostarczy firma Busnex Poland.

BRAK KOMENTARZY