Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2016/2017 w Barczewie

0
6090

Wszyscy uczniowie, chętnie lub mniej chętnie, rozpoczęli dziś nowy rok szkolny. Tegoroczna wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbyła się w Szkole Podstawowej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, czyli rodzinnym mieście autora.

Rok 2016 został wybrany rokiem Feliksa Nowowiejskiego, stąd też wybór właśnie tej szkoły na wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego. Jak powiedział podczas rozpoczęcia wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, było to najlepsze miejsce na to wydarzenie. – Jakie można znaleźć inne, lepsze miejsce, jak szkołę imienia Feliksa Nowowiejskiego w mieście, w którym się urodził. Podobnego zdania był warmińsko-mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, który uważa Feliksa Nowowiejskiego i jego rodzinę za bohaterów. – Nieśli oni notę patriotyzmu. Ojciec Feliksa, pomagał powstańcom styczniowym i wychował syna należycie. Świadczy o tym przede wszystkim zaangażowanie Feliksa w patriotyzm –  autor „Roty”, „Oratorium Quo Vadis”, człowiek, który w swoim życiu artysty pamiętał o tym, że muzyka ma mieć też nutę patriotyczną. Wybór właśnie Szkoły Podstawowej w Barczewie na wojewódzką inaugurację to wielki zaszczyt dla placówki – powiedziała dyrektor Jolanta Pastuszenko. – Jesteśmy szkołą imienia Feliksa Nowowiejskiego, a w zeszłym roku obchodziliśmy rocznicę 70-lecia, więc tym bardziej jest to dla nas ogromny zaszczyt, że zostaliśmy wybrani na to wydarzenie.

Polski system oświaty przygotowuje się na reformę. Największe zmiany w systemie nauczania będą obowiązywały dopiero od następnego roku i jak powiedział podczas inauguracji roku szkolnego wojewoda Artur Chojecki, najważniejsze jest to, żeby wprowadzone zostały w sposób, jak najmniej dotkliwy dla wszystkich. Zdaniem burmistrza Barczewa Lecha Jana Nitkowskiego, będzie to z pewnością wyzwanie, jednak organy prowadzące szkoły nie musza się obawiać. – W większym kłopocie będą nauczyciele. Natomiast samorząd nie może drżeć, ponieważ i tak musi utrzymać obiekty i zapłacić nauczycielom. Wojewoda i kurator zadeklarowali, że w tych wyzwaniach będą nas wspierać i pomogą w sensie merytorycznym.

Dziś w województwie Warmińsko-Mazurskim naukę rozpoczęło około 190 tysięcy dzieci i młodzieży, z czego około 18 tysięcy to pierwszoklasiści. W Szkole Podstawowej w Barczewie im. Feliksa Nowowiejskiego, gdzie odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego uczy się ponad 570 dzieci. Dziś do tego grona dołączyły trzy klasy pierwsze.

Zobacz naszą relację wideo:

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY