W Olsztynie upamiętniono 80.rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

0
1183

Już 17 września będziemy obchodzić 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i początku komunistycznej okupacji naszej Ojczyzny. Dzisiaj w Olsztynie miały miejsce obchody upamiętniające ten dzień.

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Łącznie siły Armii Czerwonej skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów. W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych.

Olsztyńskie obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej, w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w 1939 roku, w kościele p.w. bł. Franciszki Siedliskiej, a po niej miał miejsce montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów olsztyńskich szkół.

Następnie uroczystości odbywały się przy skwerze im. gen. A. E. Fieldorfa ps. „Nil”.

 Pomimo zdrady przeciwko Polsce, jaka miała miejsce 17 września, pomimo tego co nas dotykało, mimo milionowych morderstw, ludobójstwa jakie na Polakach było dokonywanie w czasie II Wojny Światowej, potrafiliśmy się wznieść ponad to. Dzisiaj Polska jest krajem silnym, który ciągle się rozwija. Z historii i tożsamości czerpiemy siłę do poprawiania i zmieniania Polski – powiedział Jerzy Szmit, szef olsztyńskiego okręgu PiS.

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki  dziękował wszystkim, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tych uroczystościach- Chciałbym podziękować za pamięć, za to, że szkoły usytuowane w tej części Olsztyna uczestniczą w tych wydarzeniach. Chcę podziękować wszystkim tutaj zgromadzonym, którzy mają świadomość, że to co miało miejsce kiedyś, już się nie zdarzy, ale pamięć o tej przeszłości jest fundamentem rzeczywistości, w której nam przyszło żyć.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY