Już 17 września będziemy obchodzić 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i początku komunistycznej okupacji naszej Ojczyzny. Dzisiaj w Olsztynie miały miejsce obchody upamiętniające ten dzień.
17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.
Łącznie siły Armii Czerwonej skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów. W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych.
Olsztyńskie obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej, w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w 1939 roku, w kościele p.w. bł. Franciszki Siedliskiej, a po niej miał miejsce montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów olsztyńskich szkół.
Następnie uroczystości odbywały się przy skwerze im. gen. A. E. Fieldorfa ps. „Nil”.
– Pomimo zdrady przeciwko Polsce, jaka miała miejsce 17 września, pomimo tego co nas dotykało, mimo milionowych morderstw, ludobójstwa jakie na Polakach było dokonywanie w czasie II Wojny Światowej, potrafiliśmy się wznieść ponad to. Dzisiaj Polska jest krajem silnym, który ciągle się rozwija. Z historii i tożsamości czerpiemy siłę do poprawiania i zmieniania Polski – powiedział Jerzy Szmit, szef olsztyńskiego okręgu PiS.
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki dziękował wszystkim, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tych uroczystościach- Chciałbym podziękować za pamięć, za to, że szkoły usytuowane w tej części Olsztyna uczestniczą w tych wydarzeniach. Chcę podziękować wszystkim tutaj zgromadzonym, którzy mają świadomość, że to co miało miejsce kiedyś, już się nie zdarzy, ale pamięć o tej przeszłości jest fundamentem rzeczywistości, w której nam przyszło żyć.
Fotorelacja: