W Biskupcu powstaje nowy zakład produkcji płyt wiórowych

0
3684
Uroczyste wbicie łopaty, pod budowę nowej fabryki

W Biskupcu symbolicznym wbiciem łopaty, oficjalnie rozpoczęto budowę fabryki EGGER, która będzie się zajmować produkcją płyt wiórowych. Otwarcie fabryki zaplanowane jest na czwarty kwartał 2018 roku.

Będzie to dziewiętnasta fabryka EGGER na świecie, jednocześnie pierwsza w Polsce. To największa inwestycja realizowana dotychczas  w regionie. Jej wartość szacowana jest na około miliard złotych. Pierwsza w Polsce fabryka firmy będzie najnowocześniejszym zakładem przetwórstwa drewna w całej Grupie EGGER, wyposażonym  w maszyny i technologie najnowszej generacji. Rocznie będzie on produkował około 650 tysięcy metrów sześciennych płyt wiórowych. Wartość inwestycji szacowana jest na miliard złotych.

Cieszę się, że Polska wkrótce dołączy do sieci produkcyjnej EGGER. Już teraz współpracujemy z ponad 150 polskimi partnerami biznesowymi, a powstająca w Biskupcu fabryka jest w dużej mierze odpowiedzią na rosnące potrzeby lokalnego rynku, a także dalszy rozwój przemysłu meblarskiego i drzewnego w regionie, którego spodziewamy się w nadchodzących latach. Zakład spełnia najwyższe standardy zrównoważonej produkcji. Nasza inwestycja stworzy łącznie około 1000 miejsc pracy i jestem przekonany, że pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny w województwie warmińsko-mazurskim – powiedział Michael Egger, współwłaściciel Grupy EGGER.

Warto w tym miejscu dodać, że w fabryce przedsiębiorstwa bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 400 osób. Dzięki aktywności inwestora powstanie również około 600 pośrednich miejsc pracy, stworzonych przez partnerów biznesowych oraz lokalne małe i średnie przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego mieszkańcy Biskupca, jak i całego regionu będą mogli skorzystać na budowie fabryki.

Pierwsza w Polsce fabryka EGGER będzie częścią Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstanie na działce o powierzchni 85 ha zlokalizowanej na południe od Biskupca, w pobliżu skrzyżowania dróg krajowych nr 16 i 57. Zakład zostanie podzielony na kilka głównych części, takich jak składowisko drewna, obszar produkcyjny, teren do obróbki materiałów drewnopochodnych, magazyn produktów oraz budynki administracyjne.

Duże zaniepokojenie wśród mieszkańców Biskupca wzbudzał fakt, że przez kocioł, który ma zostać wybudowany obok fabryki zanieczyszczone zostanie środowisko, jednak przedstawiciele firmy Egger twierdzą, że nie ma takiej możliwości- Umiejscowienie poszczególnych części fabryki zostało wybrane w taki sposób, aby zminimalizować jej wpływ na otoczenie i środowisko naturalne. Firma EGGER jest liderem branży w zakresie zrównoważonej i zintegrowanej produkcji. Materiały wytwarzane w fabryce w Biskupcu będą podlegały surowym normom, a także regularnym wewnętrznym i zewnętrznym testom.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin bardzo docenia to, że dla firmy Egger najważniejszy jest człowiek- Dziękuje za informację, że struktura firmy Egger na pierwszym miejscu stawia człowieka i współpracę wewnątrz zakładu. To jest bardzo ważne dla lokalnej społeczności, ale również bardzo ważne dla naszego regionu, ponieważ chcemy rozwijać się w sposób zrównoważony. Wiadomo, ze samą turystyką i rolnictwem nie jesteśmy w stanie utrzymać naszego społeczeństwa. Wiemy, że potrzebny jest rozwój produkcji i przemysłu i chodzi o to, żeby rozwijać to spójnie ze społeczeństwem.

Podczas uroczystości głos zabrał również burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski, który stwierdził, że jest to naprawdę historyczny moment dla całej gminy Biskupiec, ponieważ dzięki otwarciu tej fabryki zostaną otwarte nowe miejsca pracy, ale również dzięki temu ożywiona zostanie lokalna gospodarka. Burmistrz dodał również, że wiele gmin już teraz zazdrości gminie Biskupiec, tej inwestycji.

Pomimo, że do otwarcia fabryki w Biskupcu i rozpoczęcia produkcji pozostało jeszcze wiele miesięcy, EGGER już teraz prowadzi kampanię rekrutacyjną zarówno w mediach, na lokalnych i regionalnych targach pracy, jak i współpracując z urzędami pracy w Biskupcu i okolicznych miastach. Zgodnie z przyjętą polityką, EGGER prowadzi rekrutację skierowaną do mieszkańców regionu, a znacząca większość z aktualnie zatrudnionej w Biskupcu grupy 40 pracowników pochodzi z miasta lub jego okolic. W chwili obecnej, EGGER poszukuje pracowników na stanowiska mechaników, elektryków czy specjalistów ds. utrzymania ruchu. Rozpoczęcie rekrutacji na stanowiska produkcyjne planowane jest na początek wiosny 2018 roku.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY