W Bartoszycach obchodzono Światowy Dzień Zdrowia.Depresja była głównym tematem konferencji poświęconej obchodom

0
3876
Uczestnicy konferencji

W Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach odbyła się (7 kwietnia) konferencja naukowa  pod tytułem „Depresja porozmawiajmy o niej”. Konferencja była adresowana do wszystkich grup wiekowych,bo jest  to choroba, która może dopaść każdego z nas i dlatego warto się z wiedzą na jej temat zapoznać. Pretekstem do spotkania były zorganizowane wydarzenia związane z obchodami   Światowego  Dnia Zdrowia.

Sławomir Wójcik, dyrektor  Powiatowego Szpitala w Bartoszycach przekonywał, że depresja to problem, który dotyczy całego społeczeństwa- Jest to problem dotyczący całego społeczeństwa, objawia się we wszystkich aspektach życia. W części medycznej ludzie zgłaszają się do nas z różnymi problemami i bardzo często te choroby somatyczne mają podłoże depresyjne. Depresja jest jedną z chorób XXI wieku i dotyczy naprawdę sporej części naszego społeczeństwa.

Podczas konferencji wystąpiło pięciu prelegentów, a wśród nich  psycholog i psychoterapeuta, Wioletta WasilewskaKonferencja pt. “Porozmawiajmy o depresji” była w szczególności kierowana do osób starszych, ale na sali znalazły się  osoby młode, którym nie jest obce pojęcie depresji. Depresja jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Jest to bardzo poważny problem, który rozlewa się na wszystkie płaszczyzny ekonomiczno-społeczne.

 Czy jesteśmy sami w stanie rozpoznać depresję?- Na pewno jesteśmy w stanie rozpoznać obniżony nastrój, ale z depresją jest już trudniej. Myślę, że mimo wszystko to otoczenie bardziej widzi, że z nami dzieje się coś złego. O depresji możemy  mówić wtedy, kiedy przez dwa tygodnie mamy obniżony nastrój, dosięga nas brak apetytu, a także mamy problemy ze snem. Najgorsze jest to, że większość z nas nie dopuszcza do siebie myśli, że może mieć depresję-mówiła Wioletta Wasilewska.

W trakcie konferencji uczestnicy zapoznali się m.in. tematyką; Psychologicznego rozumienia depresji, jak sobie poradzić z samotnością, a także jak postępować z osobami starszymi, które są w depresji. Wspaniałym przerywnikiem i wytchnieniem  od poważnych tematów konferencji był występ wokalny pań z Bartoszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Bożena Misiarz, prezes Bartoszyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, opowiedziała nam o tym, skąd wziął się tytuł konferencji – 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia i jest on obchodzony właśnie pod hasłem „Depresja porozmawiajmy o niej” i właśnie stąd wziął się temat naszej konferencji. Uważamy, że jest to temat niezmiernie ważny, dotyczy on wszystkich ludzi, a szczególnie seniorów. My staramy się dzięki Uniwersytetowi integrować środowisko seniorów w Bartoszycach i chcemy sprawiać, żeby ci ludzie wychodzili z domu i byli aktywni.

Jak dodaje Bożena Misiarz, seniorzy nie chcą wychodzić z domu, ponieważ boją się, że będą źle odebrani- Ludzie nie chcą wychodzić z domu, ponieważ boją się, że będą źle odebrani, że może narażą się na jakąś krytykę czy śmieszność. To są takie bariery bardziej psychiczne i wewnętrzne. W przełamaniu tych barier powinny pomóc osoby najbliższe i one powinny zachęcać seniorów do tego, żeby ci bardziej aktywnie spędzali czas.

Organizatorami konferencji byli:

Bartoszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach

Fundacja na Rzecz Zdrowia

Powiat Bartoszycki

 

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY