Szkoła od dawna zachowuje dużą różnorodność upraw. Żniwa w Smolajnach na finiszu

0
2065

Dobiegają końca tegoroczne żniwa w Zespole Szkół Rolniczych w Smolajnach. Pomimo wakacji i przepięknej urlopowej pogody w rolnictwie koniec wakacji to czas intensywnych prac żniwnych i polowych.

Zespół Szkół Rolniczych ma w swoich zasobach ok 100 ha gruntów zlokalizowanych w dwóch miejscowościach: Smolajnach (gm. Dobre Miasto) i Tuławkach (gm. Dywity). Z całego areału około połowę stanowią uprawy zbóż. Szkoła od dawna zachowuje dużą różnorodność upraw. W Smolajnach w tym roku zbierano z pół rzepak ozimy, pszenżyto i owies czarny. W Tuławkach prowadzone jest gospodarstwo ekologiczne, a na zasiewy wybrano gorczycę białą, pszenicę, orkisz i owies bezłuskowy.

Plony zbóż w gospodarstwie szkolnym są na poziomie zbliżonym do średniej plonów w województwie. Jedynie maszyny rolnicze, którymi szkoła dysponuje, są wysłużone ponad miarę i często ulegają awariom, z którymi dzielnie walczy kierownik gospodarczy Andrzej Guga. – To dzięki jego i mechaników zabiegom, stary sprzęt, pomimo, że zawodzi, pozwala na sprawne organizowanie prac polowych na niemałym areale – mówi dyrektor ZSR w Smolajnach Joanna Maziuk.

BRAK KOMENTARZY