Obchodzony 11 marca Samorządowy Dzień Sołtysa co roku jest okazją, by podziękować gospodarzom wsi za ogromne zaangażowanie, jakie wkładają w pracę na rzecz rozwoju sołectw.
W tym roku, nietypowo, bo w formule online, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin spotkał się z 88 sołtysami wyróżnionymi za zaangażowanie w aktywizację społeczności lokalnej oraz inicjonowanie działań wpływających na poprawę wizerunku wsi i zachowanie dziedzictwa kulturowego. W spotkaniu wzięli również udział lokalni samorządowcy – wójtowie i burmistrzowie. – Już po raz drugi pandemia pokrzyżowała nam plany, nie pozwalając spotkać się osobiście – powiedział marszałek Brzezin. – Cieszę się, że chociaż w tej formie możemy świętować Samorządowy Dzień Sołtysa i podziękować Państwu za Waszą pracę.
Na Warmii i Mazurach ponad 600 tys. osób to mieszkańcy wsi i małych miejscowości, rolnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki regionu, a produkcja zdrowej żywności jedną z jego inteligentnych specjalizacji. Samorząd województwa od lat realizuje dobrą praktykę prosołecką. W wymiarze własnego budżetu, ale też wsparcia przy pozyskiwaniu środków unijnych. Te działania to m.in. realizacja Programu Odnowy Wsi, organizacja konkursów, takich jak “Aktywna wieś Warmii, Mazur i Powiśla”, a przede wszystkim realizacja dwóch działań objętych PROW 2014-2020, w których średni poziom kontraktacji to ok. 90 proc. dostępnego limitu. Dzięki unijnym pieniądzom powstały setki kilometrów dróg lokalnych, urządzeń wodno-ściekowych, nowe targowiska i wiele małych, ale ważnych dla wsi inwestycji. Te ostatnie to zasługa LEADER’a i liderów – najbardziej aktywnych mieszkańców wsi. – Są nowe oczekiwania wobec sołtysów – zauważa Marek Szostek, sołtys Szyldaka. – Ludzie chcą mieć lepsze warunki nie tylko socjalne, ale i kulturalne. Dlatego zostałem sołtysem. Chciałbym doprowadzić do tego, że nasza wieś będzie bardzo piękna.
– Pomysły tworzą się dzięki ludziom – podkreśla Kinga Romanowicz, sołtyska Łęgna.- Sołtys sam nic nie zrobi, nie załatwi. To mieszkańcy inicjują te pomysły.
Przykładem docenienia roli sołtysów i rad sołeckich jest projekt „Małe granty sołeckie marszałka województwa”. W ubiegłym roku 500 tys. zł z budżetu województwa trafiło do sołectw na realizację najbardziej potrzebnych i oczekiwanych przez mieszkańców wsi projektów. Od 2017 r., czyli od pierwszej edycji konkursu, to już ok. 2 mln zł. – Jest to taka demokracja u podstaw. Tu i teraz w lokalnym środowisku – dodaje Edyta Kopeć sołtyska Świętajna. – Tu nie ma wielkich głosowań, dyskusji. Skupiamy się na tych najmniejszych, ale ważnych dla nas sprawach i wspólnie wszystko robimy.
Na potrzebę wspólnych działań mieszkańców, sołtysów, lokalnych samorządów i samorządu województwa zwraca uwagę Przemysław Piech, sołtys Bartążka. – Jeżeli wszyscy będziemy współpracować to nasze wsie będą wspaniałą wizytówką na całą Polskę.
Gratulując wyróżnionym sołtysom marszałek Brzezin dodał: – Dziękuję za Wasz wielki trud i zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju „Małych Ojczyzn”, za podejmowanie i realizowanie trudnych wyzwań. Efekty tych działań, widzimy na co dzień i bardzo doceniamy, czego wyrazem są przyznane Państwu wyróżnienia. Gratuluję. Dziękuję za Państwa zapał, skuteczność i profesjonalizm. Życzę wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji planów, wzajemnego zrozumienia, powodzenia w życiu prywatnym, a przede wszystkim dużo zdrowia oraz możliwie szybkiego powrotu do normalności. Mam nadzieję, że będziemy mogli osobiście spotkać się we wrześniu na Dożynkach Wojewódzkich.