Stacja PKP Olsztyn Główny. Na jakim etapie są prace?

0
833

Na modernizowanej stacji Olsztyn Główny powstają kolejne, wygodniejsze perony nr 1 i 2. Postęp prac przy zabudowie nowych torów i rozjazdów umożliwia powrót pociągów na trasę w kierunku Szczytna i Pisza.

Inwestycja w stolicy województwa za kwotę 423 mln zł prowadzona jest przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Modernizowana stacja Olsztyn Główny ma – zdaniem inwestora PKP PLK – zachęci do podróżowania koleją ze stolicy regionu.

-Podróżni korzystają już z przebudowanych, wygodniejszych peronów nr 3 i 4. Po pracach rozbiórkowych ruszyła budowa peronów nr 1 i 2. Na perony prowadzić będzie przebudowane przejście podziemne z windami i schodami ruchomymi, co ułatwi dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się podkreśla Martyn Janduła, z biura prasowego PKP PLK. –  Gotowych jest 8 z 10 segmentów tunelu, powstają kolejne.

Do szerszego i wyższego przejścia będzie także dostęp od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, co ułatwi dostęp do kolei również mieszkańcom osiedla Zatorze.

– Podróżni z województwa warmińsko-mazurskiego zyskają po modernizacji stacji Olsztyn Główny oczekiwany komfort obsługi. Realizowane inwestycje w całym regionie zachęcają do wybierania kolei. To najbardziej ekologiczny środek transportu, coraz bezpieczniejszy i przewidywalny, do którego dostęp dzięki przebudowie stacji i przystanków oraz budowie nowych peronów staje się coraz lepszy powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zakończenie prac przy zabudowie 6 nowych rozjazdów i ponad 200 metrów toru umożliwiło ponowne połączenie układu torowego stacji z linią kolejową nr 219. Od niedzieli, 24 września, zamiast zastępczej komunikacji autobusowej w kierunku Szczytna, Pisza i Ełku ponownie pojadą pociągi.

– Stacja Olsztyn Główny po zakończeniu wszystkich prac stanie się w pełni dostępna dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodniejsze staną się podróże w kierunku Warszawy, Trójmiasta, Ełku, a wkrótce także do Braniewa. Mieszkańców zachęci do wybierania kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły, a turystów do odwiedzania Warmii i Mazur właśnie tym środkiem transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

BRAK KOMENTARZY