Olsztyn 10. na liście najbardziej kolizyjnych i wypadkowych miast. Ranking

0
393

W ubiegłym roku w Olsztynie doszło do 2655 kolizji i wypadków. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców tego miasta przypadło 15,8 zdarzenia drogowego. Wiadomo co było ich najczęstszą przyczyną.

Eksperci jednej z warszawskich agencji ubezpieczeniowych przygotowali listę 84 największych miast w Polsce i następnie porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców.
Olsztyn zajął na niej niechlubne 10. miejsce.

W badanym okresie rezultat ten był najgorszy spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miast województwa warmińsko-mazurskiego. W tym regionie najlepiej prezentował się wynik Ełku, który zajął 65. miejsce w tabeli. Do przygotowania listy wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.
W 2655 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Olsztynie, nie zginęła żadna osoba, ale 113 osób zostało rannych. W rezultacie stolica województwa warmińsko-mazurskiego zajęła 10. miejsce (15,8 zdarzenia na 1000 mieszkańców) na liście 84 największych miast w Polsce uszeregowanych pod względem liczby zdarzeń drogowych przypadających na 1000 mieszkańców.
Kierowcy w Olsztynie spowodowali najwięcej kolizji i wypadków w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami (takich zdarzeń było 388 – 14,6% wszystkich kolizji i wypadków w tym mieście) oraz nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu (383 – 14,4% zdarzeń). Najbardziej niebezpiecznym punktem Olsztyna okazała się Aleja Generała Władysława Sikorskiego (192 kolizje i wypadki).
Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klientawyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń w agencji, która opracowała zestawienie.
Krystyna Kowalska

BRAK KOMENTARZY