Ruszają spektakle na gotyckich zamkach

0
140
teatr

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle olsztyńskiego teatru w otwartych przestrzeniach. 

Letnie prezentacje spektakli na gotyckich zamkach to propozycja dla mieszkańców odwiedzanych miast oraz dla turystów, którzy w wakacje odwiedzają nasz region.

4,5 i 7 sierpnia aktorzy zagrają „Jak Wam się podoba” – pełną miłości i magii jedną z najbardziej lubianych przez publiczność komedii Williama Szekspira. Następnie aktorki i aktorzy Teatru Jaracza zjadą do Lidzbarka Warmińskiego, by na dziedzińcu tamtejszego zamku 14 sierpnia zagrać “Wroga publicznego” Istvana Tasnadiego – ostrą doprawioną piosenkami sztukę o handlarzu końmi, który obciążony bezprawnym podatkiem wypowiada wojnę władzy.

Na zamku w Reszlu 20 sierpnia czeka nas całkowita zmiana klimatu – opowieść o lekarzu, który niechcący łamie klucz, chcąc otworzyć drzwi swego gabinetu i stawia czoła licznym związanym z tym komplikacjom, a przy okazji i własnym kłamstwom. Wszystko to oferuje “Lekarz na telefon” – prawdopodobnie jedyna w historii teatru farsa na jednego aktora w brawurowym wykonaniu Dawida Dziarkowskiego.

W scenerii kościoła poewangelickiego w Barczewie wybrzmią “Łatwe rzeczy”, czyli Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer opowieść o teatrze oraz blaskach, cieniach i pułapkach aktorstwa (25 sierpnia). Dzień później w tym samym miejscu spotkanie z Marzeną Bergmann w monodramie “Gorzko, gorzko” opartym na powieści laureatki Nagrody Nike Joanny Bator. To opowieść o czterech pokoleniach kobiet z tej samej rodziny z miasteczka na Dolnym Śląsku. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła puszkę Pandory i odkryła, co tam było – warto poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania i zobaczyć dużo, dużo więcej.

Irenę Telesz-Burczyk, tym razem w duecie z Grzegorzem Gromkiem, zobaczymy na zamku w Nidzicy w “Czuwaniu” Morrisa Panycha. Kemp jest samotnym mężczyzną w średnim wieku. Grace to jego stara schorowana ciotka. Co wyniknie z ich spotkania sprowokowanego listem kobiety, informującym, że umiera i zostały jej tylko godziny? Wszystkich, którzy 1 wrześnie będą w Nidzicy, zapraszamy do zamku i na przedstawienie. Dzień później zaś, w tym samym miejscu, proponujemy “Plecak z jednorożcem” – rzecz odrobinę zabawną, ale nad wyraz gorzką. I przerażająco aktualną. Plecak z jednorożcem sprawia, że Tomek staje się ofiarą szkolnej przemocy. Wszystko dlatego, że na kawałku materiału był obrazek z serialu „My Little Pony”. Zdarzenie to sprowadza na rodziców dylemat: respektować wybory własnego dziecka czy poddać się społecznej presji? Zrewidować dotychczasowe decyzje i strategie wychowawcze czy pozostać wiernym sobie?

BRAK KOMENTARZY