Rozpoczynają służbę w szczególnym czasie

0
224

Niemal 90 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę w Braniewie. Przez minione 16 dni szkolili się w kompanii szkolnej. 

Kilkanaście dni szkolenia to przede wszystkim liczne strzelania na strzelnicy, taktyka na pasie ćwiczeń taktycznych i zdobywanie wiedzy, którą musi posiadać każdy żołnierz: czytania map i wyznaczania kierunków marszu, obsługi radiostacji czy udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki.

Teraz rozpoczynają trzyletnią formację. A jednocześnie będą musieli stawiać czoła tym wszystkim zagrożeniom, które stają i mogą stanąć przed polskim państwem. Przypomniał im o tym wicepremier Mariusz Błaszczak, szef MON.

— Wasza służba wojskowa rozpoczyna się w szczególnym czasie, żołnierze WOT zaangażowali się we wsparcie uchodźców ukraińskich, uciekających przed rosyjską agresją, stawiają czoła agresji hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej, wspierali walkę z pandemią Covid-19, służą pomocą oraz zapewniają bezpieczeństwo Polkom i Polakom — napisał w liście do żołnierzy minister Błaszczak. — Już niedługo wy również będziecie wspierać mieszkańców waszej najbliższej okolicy w myśl motta „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To duża odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że nie zawiedziecie pokładanego w was zaufania.

Słowa te podkreślał również obecny na uroczystości płk Jarosław Kowalski, dowódca 4W-MBOT.

— Dzisiaj żołnierze wypowiadający słowa przysięgi wojskowej zobowiązują się do dochowania wierności ojczyźnie, zapewnienia jej niepodległości, ale przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności — mówił płk Jarosław Kowalski. — Stajecie przed społecznością Warmii i Mazur. Stajecie twarzą w twarz z Polakami, którzy oczekują od was dobrej i skutecznej służby. Gotowości do działania, ale jednocześnie doceniają wasz patriotyzm, waszą determinację, waszą obecność w Wojsku Polskim. Od dziś – jako żołnierze Obrony Terytorialnej – będziecie zawsze blisko potrzebujących pomocy. Zawsze gotowi, by chronić zdrowie i mienie lokalnej społeczności. Wspierać, pomagać, bronić.

BRAK KOMENTARZY