Rozpoczyna się sezon w filharmonii

0
489
Fasada budynku Filharmonii Warmińsko- Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki, nie ma zatem lepszej daty, by oficjalnie wejść w nowy sezon artystyczny.

Tym razem królować będą skrzypce. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą maestro Piotra Sułkowskiego wystąpi wirtuoz tego instrumentu Mariusz Patyra. To doceniany na wielu prestiżowych konkursach skrzypek, który pierwsze muzyczne kroki stawiał właśnie w Olsztynie Jako pierwszy Polak wygrał Premio Niccolò Paganini w Genui i to właśnie w repertuarze tego niedoścignionego mistrza wiolinistyki usłyszy go olsztyńska publiczność. W drugiej części koncertu orkiestra wykona bajeczną rosyjską suitę baletową. Początek koncertu o godz. 19.

Piotr Sułkowski – dyrygent
Mariusz Patyra – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
 
Niccolo Paganini – I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6
Aleksandr Głazunow – Pory roku op. 67

Z kolei 3 października 2021 roku (godz. 18) rozpocznie się spektakl „Sacrum po góralsku”, który łączy literaturę, muzykę klasyczną i góralską oraz choreografię.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów, Piotr Cyrwus, czyta najlepsze fragmenty Filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera. Lekturze towarzyszą muzyka organowa inspirowana folklorem góralskim, improwizacje organowe i oryginalny folklor góralski w wykonaniu muzyków z Pienin. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni: znakomita Kapela Góralska Jaśka Kubika oraz wirtuoz organów dr hab. Marek Stefański z Krakowa.

Uniwersalne przesłanie, którym są teksty jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku, wyrażone żywą gwarą, podszyte jedynym w swoim rodzaju humorem i przesycone ponadczasową mądrością, brzmią nadzwyczaj autentycznie z towarzyszeniem muzyki góralskiej z charakterystycznymi rytmami i instrumentami (skrzypce, oktawki, basy, piszczałka, dzwonki). Całość dopełniają organy ze swoją potęgą i niezliczoną ilością barw, wykorzystywane w niekonwencjonalnych formach improwizowanych. Usłyszymy je również w muzyce staropolskiej z tabulatur sięgających swoją genezą XVI stulecia.

Piotr Cyrwus – aktor
Marek Stefański – organy
Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem:
Jan Kubik – prym
Dariusz Gabryś – sekund
Marian Jarosz – basy/piszczałka
Bernadeta Gabryś – basy/śpiew

 

BRAK KOMENTARZY