Rozpoczyna się budowa jednej z najnowocześniejszych hal sportowych pod Olsztynem

0
443

– Jest to jedna z trzech naszych najważniejszych inwestycji najbliższych lat. Cieszę się, że ruszamy z pracami – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. Powiat podpisał umowę z wykonawcą pierwszego etapu prac budowlanych.

Hala jako centrum sportu i zdrowia będzie służyć zarówno młodzieży z olsztyneckiego Zespołu Szkół. im Krzysztofa Mrongowiusza, jak i mieszkańcom miasta, bo będzie w niej można organizować nie tylko zajęcia z wychowania fizycznego, ale także większe turnieje czy zawody, jak również imprezy artystyczne. A gdyby zaszła taka potrzeba, w razie pandemii lub klęsk żywiołowych, będzie on mógł służyć jako szpital tymczasowy.

Szczęśliwie, na razie, możemy skoncentrować się na jego funkcji sportowej. Z rozmów z mieszkańcami wiemy, że taki obiekt jest tu potrzebny. Potrzebę jego powstania widzą też władze gminy, które bardzo wspierają i współfinansują tę inwestycję  dodaje starosta Abako.

Program Funkcjonalno-Użytkowy opracowany przez architekta Radosława Guzowskiego przewiduje, że w dwukondygnacyjnym obiekcie znajdzie się hala sportowo-widowiskowa z zapleczem umożliwiającym zarówno prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży oraz rozgrywek sportowych (meczów piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki), jak i organizację imprez kulturalno-rozrywkowych. Na co dzień będzie to sala gimnastyczna dla uczniów prowadzonego przez Powiat zespołu szkół średnich, mającego swoją siedzibę w olsztyneckim zamku.

Postępowanie na wykonanie tego zadania w formule „zaprojektuj i zbuduj” wygrała firma Rembud Sp. z o.o. z Przasnysza, która zaoferowała 13,38 mln zł. Wykonawca będzie miał 30 miesięcy na przygotowanie projektu i prace budowlane. Pieniądze na to zadanie pochodzą przede wszystkim z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, z którego Powiat pozyskał 12,04 mln złotych. Reszta, czyli tzw. wkład własny pochodzi z budżetów powiatu i gminy – po 670 tys. zł.

Po opracowaniu projektu, który pozwoli nam na oszacowanie kosztów, w trakcie prac budowlanych rozpoczniemy starania o kolejne pieniądze na dalsze etapy: wykończenie budynku i jego wyposażenie – tak, aby jak najszybciej oddać halę do użytku mieszkańcom Olsztynka i powiatu  mówi starosta olsztyński. Przyjęliśmy etapową, bardzo elastyczną formułę realizacji tej i dwóch innych inwestycji, pozwalającą na dostosowywanie naszych oczekiwań do realiów finansowych.

W najbliższym czasie ogłoszone zostanie na wykonanie w stanie surowym trzech budynków Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu, na które czeka przede wszystkim ponad pół tysiąca dzieci – uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach, ale także mieszkańcy i władze gminy.

Wiosną rozpisane zostanie również postępowanie na budowę w Smolajnach nowoczesnej bursy dla uczniów powiatowego Zespołu Szkół Rolniczych im. bp. I. Krasickiego. Inwestycji, która będzie pierwszym krokiem do powstania tam nowoczesnego kompleksu edukacyjnego.

Jak widać z tych planów, stawiamy tu na młodych mieszkańców naszego powiatu, którym chcemy zapewnić jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju, nie zapominając przy tym o ich rodzicach, którzy również oczekują kompleksowej oferty edukacyjnej, sportowej i rekreacyjnej w swoich gminach mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

BRAK KOMENTARZY