Rosną nowe obiekty dydaktyczne UWM

0
1929

Wielkie przestrzenie, wysokie pomieszczenia, szerokie klatki schodowe i mnóstwo okien. To pierwsze spostrzeżenia, które rzucają się w oczy po wkroczeniu na budowę nowej siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

Od rozpoczęcia budowy nowej siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych w kwietniu minął dokładnie rok. Z tej okazji prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM w towarzystwie kanclerza Bogusława Steca odwiedził plac budowy (13.05.), aby osobiście przekonać się jak wygląda zaawansowanie prac.
Jak wygląda? Imponująco. W miejscu, w którym w kwietniu 2020 r. stał jeszcze dziekanat WPiA, a potem pojawiła się olbrzymia dziura, obecnie stoi już obiekt w docelowym kształcie. Żeby jednak mógł stanąć trzeba było wywieźć ponad 2750 wywrotek ziemi. Część budynku jest bowiem podpiwniczona. Wykop w tym miejscu ma od 5 do 7 m głębokości. W piwnicy będzie sala wykładowa audytoryjna oraz garaże i pomieszczenia techniczne.
Do tej pory na budowie zużyto ponad 7,5 tys. m3 betonu i 650 ton stali. Już widać, że budowla jest wielka i widać w niej kilka ciekawych rozwiązań. Ma przekrój litery H. Jej lewe ramię (WNS) stoi od ul. Warszawskiej, prawe (WPiA) od ul. Oczapowskiego i jest równoległe do Centrum Konferencyjnego. Oba te skrzydła mają po 2 piętra. Część środkowa ma 3 piętra. Od ul. Dybowskiego znajduje się wielkie podwórze. Po drugiej stronie budynku natomiast jest nieco mniejsze patio z wyjściami z obu skrzydeł. Ze skrzydła od ul. Oczapowskiego przez betonową kładkę można wyjść wprost na Centrum Konferencyjne. Zjazd do podziemnego garażu pod częścią środkową wygląda jak „ślimak” na autostradzie. We wnętrzu całej budowli powstały amfilady gabinetów dla kadry nauczycielskiej.
Obecnie zaczęły się prace wykończeniowe. Budowlańcy rozkładają w całym obiekcie instalacje, budują ścianki działowe, tynkują wnętrza i montują okna. Stan zaawansowania robót wynosi aktualnie 35%. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to Budimex – główny wykonawca obiektu – jest w stanie szybciej zakończyć budowę. Planowany termin to 30 czerwca 2023 r.
Niebawem w jednym miejscu robotnicy na próbę położą kawałek ceglanej elewacji, aby przekonać się czy założenia architektów sprawdzają się w praktyce i dać możliwość reakcji, jeśli trzeba będzie coś zmieniać. Rektora po budowie, na której średnio pracuje 80 osób dziennie oprowadzał Grzegorz Chudzik – kierownik kontraktu i Klaudia Breńska – kierowniczka budowy.
Tempo budowy, jej rozmach i już widoczne rozwiązania oraz świetny widok na Olsztyn wprowadziły rektora w dobry nastrój. – Wrażenia mam fantastyczne. Cieszę się. Widać postęp gołym okiem. Mury rosną, obiekt się wznosi. Zrealizowane zostało już 35% całego przedsięwzięcia, a mamy za sobą rok. Może to się wydaje niedużo, ale jak wiele już zostało zrobione! Spełnia się marzenie. Bardzo długo rozmawialiśmy o nowej siedzibie dla tych 2 wydziałów. Z wielu powodów budowa się przeciągała. Wydział Prawa i Administracji, obecnie najliczniejszy na naszym Uniwersytecie i Nauk Społecznych – też bardzo liczny, funkcjonują w trudnych warunkach lokalowych. Wiem, z opowieści dziekanów, że planowane są tutaj nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne, spełniające nie tylko aktualne wymogi jakości kształcenia, ale wybiegające daleko w przyszłość, np. rozwój nowego kierunku psychologia. Dzięki temu będziemy mogli myśleć o nowej ofercie kształcenia. Wiem, że możliwe jest wcześniejsze zakończenie budowy. Jeśli tak się stanie – to rok akademicki 2022/23 może uda nam się otworzyć już tutaj w nowych pomieszczeniach – dzielił się swymi wrażeniami rektor.

ŹRÓDŁO: UWM 

BRAK KOMENTARZY