Protesty rolników – utrudnienia

0
265
Ciągniki ursus to marka znana w rolnictwie

W związku z zapowiadanym od wtorku protestem rolników, informujemy że w dniach 20-22 lutego na terenie Olsztyna mogą wystąpić poważne utrudnienia komunikacyjne.

Protest rolników rozpocznie się we wtorek, 20 lutego o godzinie 10:00 i ma potrwać 48 godzin. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów do Olsztyna ma przyjechać 1000 osób, a ulice blokować będzie 500 ciągników. Kolumna pojazdów rolniczych może liczyć nawet kilka kilometrów. Na czas przejazdu jej przejazdu wstrzymany zostanie ruch tramwajowy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez organizatorów, kolumna pojazdów będzie się formowała na prawym skrajnym pasie al. Warszawskiej (w kierunku centrum miasta) do skrzyżowania z ul. Tuwima. Następnie pod eskortą policji przejedzie do centrum miasta kolejno ulicami: Obrońców Tobruku – Sikorskiego – Mazowieckiego – Piłsudskiego. Następnie pojazdy zatrzymają się i będą zaparkowane na ulicy do dnia 22 lutego do godz. 10:00 zajmując również część ul. Kopernika – mówił podinsp. Piotr Godlewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie.

Po dojeździe na miejsce protestujący będą stali w ścisłym centrum Olsztyna. Od skrzyżowania ulic Piłsudskiego/ Pieniężnego/ 1 Maja przez Piłdsudkiego do Kopernika i w ulicy Kopernika oraz na Placu Dunikowskiego. Pozostaną tam przez dwie doby – do 22 lutego, do godziny 10:00.

Wynegocjowaliśmy z rolinikami, że nie będą co dwie godziny objeżdżać całego miasta, żeby nie paraliżować ruch w Olsztynie. Organizatorzy zgodzili się postawić ciągniki tylko na wyznaczonych ulicach. Jednak to bardzo mały obszar a bardzo dużo osób i  dlatego musimy być przygotowani na różne sytuacjemówił Robert Zalewski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna.

Nad bezpieczeństwem protestujących i osób postronnych będą czuwali policjanci z Komendy Miejskiej Policji.

My jako policja apelujemy by stosować się do instrukcji osób kierujących ruchem drogowym i zawczasu zaplanować podróż, uwzględniając trasy alternatywne – mówił oficer prasowy KMP, mł. asp. Andrzej JurkunA najlepiej byłoby rozważyć pokonanie fragmentów drogi do Śródmieścia pieszo, rowerem lub np. hulajnogą

Czego zatem możemy się w tym czasie spodziewać i jak będzie funkcjonowała komunikcja miejska? Osobom udającym się w tych dniach do Śródmieścia sugerujemy by jadąc z południa (Jarot, czy Nagórek) już od ul. Dworcowej kierowali się w ul. Mazowieckiego (al. Piłsudskiego w kierunku ul. Kościuszki prawdopodobnie będzie nieprzejezdna) do ul. Żołnierskiej lub w dół do ul. Niepodległości oraz Placu Roosevelta.

Stąd dalej w docelowo wybrane miejsce – w kierunku Kortowa, Likus, Dajtek lub ul. Pieniężnego w kierunku ul. 1 Maja.
Dojazd w przeciwnym kierunku – do ul. Kościuszki będzie bardzo utrudniony, dlatego należy kierować się ul. Dworcową do ul. Kołobrzeskiej bądź ul. Kętrzyńskiego.

– Niewątpliwie nasi mieszkańcy muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami, dziś jednak nie znamy skali tego przedsięwzięcia i trudno określić jakie linie autobusowe i w których miejscach będą musiały zmienić swoje trasy, te decyzje będziemy podejmowali na bieżąco – mówił Marcin Szwac, dyrektor Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie – Komunikacja miejska od rana we wtorek rozpocznie funkcjonowanie bez zmian, a następnie do zakończenia zgromadzenia, będzie dostosowywana do sytuacji na drogach związanej z protestem rolników, a autobusy będą na bieżąco przekierowywanie na najbliższe możliwe objazdy. Należy liczyć się z tym, że nie będzie możliwości dojechania do wcześniej zaplanowanego przystanku.

BRAK KOMENTARZY