Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

0
405

Po alkoholu, na zakazie, bez uprawnień i bez wyobraźni… wobec takich kierujących interweniowali w ostatni weekend policjanci.

W miniony weekend (19-21.05.2023 r.) policjanci z Warmii i Mazur pracowali na miejscu 8 wypadków, w których 9 osób zostało rannych. funkcjonariusze byli wzywani do 118 kolizji drogowych i ujawnili 27 nietrzeźwych kierujących.

Działdowo

W piątek (19.05.2023 r.) w Działdowie na Placu Mickiewicza kierujący pojazdem marki VW Passat nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania manewru cofania uderzając w pojazd marki Honda Civic. 40-letniego sprawcę kolizji policjanci ukarali mandatem karnym i punktami karnymi.

W tym samym dniu w Działdowie na ulicy Nidzickiej doszło do zdarzenia z udziałem dwóch pojazdów. Według policyjnych ustaleń, kierujący pojazdem marki hyundai, 70-letni mieszkaniec Działdowa, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki audi doprowadzając do kolizji drogowej. Również w tym przypadku sprawcę zdarzenia policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Z kolei w sobotę (20.05.2023 r.) patrol prewencji z Działdowa po krótkim pościgu zatrzymał na terenie Działdowa pojazd marki BMW, którego kierujący wcześniej nie reagował na wydawane przez funkcjonariusza policji sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania się i uciekł.

Zatrzymany to 21-letni mieszkaniec gminy Rybno. Młodzieniec nie chciał poddać się badaniu stanu trzeźwości, w związku z czym pobrano od niego krew do badań na zawartość alkoholu lub podobnie działającego środka. O dalszym jego losie zadecyduje sąd.

Następnie w niedzielę (21.05.2023 r.) policjant ruchu drogowego wyjaśniał okoliczności zdarzenia z udziałem dwóch samochodów, do którego doszło na parkingu przy targowisku w Działdowie.

Kierujący samochodem osobowym marki  peugeot, 27-latek wykonując manewr cofania uderzył w prawidłowo zaparkowany samochód osobowy marki toyota powodując jego uszkodzenie. Interwencja policji dla sprawcy zdarzenia zakończyła się mandatem.

W tym samym dniu patrol ruchu drogowego, po zgłoszeniu obywatelskim, na drodze publicznej na trasie Koszelewki – Koszelewy zatrzymał do kontroli drogowej dwie kobiety jadące rowerami. Zgłoszenie dotyczyło podejrzenia, że kierujące jednośladami mogą znajdować się pod działaniem alkoholu. Policjanci potwierdzili te przypuszczenia. Poddane badaniu stanu trzeźwości 49-latka z gminy Grunwald i 45-latka z gminy Rybno wydmuchały obie po prawie 2,5 promila alkoholu. Policjanci przerwali kontynuowanie jazdy obu rowerzystkom i ukarali je mandatami karnymi w  wysokości po 2500 złotych.

Również w tym dniu w miejscowości Wysoka doszło do zderzenia dwóch samochodów.

Obecny na miejscu zdarzenia patrol ruchu drogowego ustalił, że kierujący pojazdem marki BMW 22-latek podczas wyprzedzania pojazdu marki Citroen został uderzony przez kierującego tym autem. Za kierownicą citroena siedział 20-latek. Młodzieniec był trzeźwy. Za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem i punktami karnymi.

Elbląg

Funkcjonariusze z ruchu drogowego wylegitymowali 167 osób i skontrolowali 156 pojazdów. Zatrzymali 89 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (w tym 3×50+). Wystawili 66 mandatów i zastosowali 45 pouczeń. Skierowali do sądu 7 wniosków o ukaranie. Zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista to 33-latek, który kierował oplem. Został zatrzymany w sobotę (20.05.2023 r.). Badanie wykazało u niego 3,3  promila alkoholu w organizmie. Na drogach Elbląga i powiatu elbląskiego nikt nie zginął. Odnotowano jedynie 20 kolizji.

Gołdap

Nadmierna prędkość stanowi najczęstszą przyczynę zdarzeń drogowych. Dążąc do poprawy bezpieczeństwa, gołdapscy policjanci cyklicznie przeprowadzają działania „Prędkość”.  Podczas piątkowej (19.05.2023 r.) ogólnopolskiej akcji funkcjonariusze ujawnili 40 kierujących, którzy dopuścili się przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Ponad 30 z nich zostało ukaranych mandatami karnymi, natomiast w siedmiu przypadkach policjanci zastosowali pouczenie. W ciągu kolejnych dwóch dni minionego weekendu policjanci Zespołu Ruchu Drogowego ujawnili blisko 30 wykroczeń popełnionych przez użytkowników dróg. W efekcie podjętych działań policjanci nałożyli na kierujących 22 mandaty karne, w dwóch przypadkach zastosowali pouczenie oraz skierowali dwa wnioski o ukaranie do Sądu.

Sobota (20.05.2023r.) dla gołdapskich funkcjonariuszy była szczególnie pracowita. Patrole dbały o porządek i bezpieczeństwo podróżujących na drogach dojazdowych do Olecka, gdzie odbywał się 79. Rajd Polski. Tego dnia policjanci zatrzymali też nietrzeźwego rowerzystę. Mundurowi podjęli kontrolę drogową wobec 35-letniego cyklisty w Pluszkiejmach o godzinie 18:30. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Również w sobotę po godzinie 20:00 w Dubeninkach gołdapscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi. Podczas sprawdzania w policyjnych systemach okazało się, że 24-letni kierujący nie posiada uprawnienia do kierowania pojazdami. Za swoje zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (20.05.2023 r.) policjanci ogniwa ruchu drogowego lidzbarskiej komendy zauważyli w Lidzbarku Warmińskim na ul. Warmińskiej dwie kobiety jadące motorowerem bez kasków ochronnych. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali kierującą do kontroli drogowej. Jak się okazało motorowerem podróżowały dwie 16-latki, mieszkanki powiatu lidzbarskiego. Obie nastolatki nie posiadały kasków ochronnych, ale był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Okazało się bowiem, że kierująca nie posiadła uprawnień do kierowania pojazdem, a badanie stanu trzeźwości wykazało w jej organizmie 0,4 promila alkoholu. Podczas kontroli policjanci ujawnili, że motorower, którym poruszały się nastolatki nie posiada aktualnych badań technicznych, a pasażerka również jest nietrzeźwa. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jej organizmie ponad 0,4 promila alkoholu. 16-latka, która kierowała motorowerem tłumaczyła, że pod nieobecność mamy wzięła pojazd, aby sobie pojeździć z koleżanką. Obie nastolatki po wykonaniu czynności zostały przekazane pod opiekę osób dorosłych. O dalszych losach nieletnich będzie decydował sąd.

Mrągowo

W piątek (19.05.2023 r.) przed godz. 18:00 oficer dyżurny mrągowskiej policji został powiadomiony o kolizji jaka miała miejsce na terenie Mrągowa. Z ustaleń policjantów, którzy obsługiwali zdarzenie wynika, że kierująca VW 58-letnia kobieta na skrzyżowaniu wykonała nieprawidłowo manewr cofania, w wyniku czego uderzyła w przód stojącego za nią pojazdu mazda, którym kierował 35-letni mężczyzna. Kontrola drogowa wykazała, że kobieta spowodowała kolizję pojazdem, który nie posiadał dokumentu stwierdzającego dopuszczenie go do ruchu oraz mi posiadała obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Za powyższe wykroczenia zostały nałożone na nią mandaty karne, natomiast za brak OC funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która została przekazana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli okaże się, że przerwa w ubezpieczeniu wynosiła do 3 dni UFG nałoży na posiadacza pojazdu karę w wysokości 1400 złotych, od 4-14 dni- 3490 złotych, powyżej 14 dni- 6980 złotych.

W sobotę (20.05.2023 r.) wieczorem w Sorkwitach  mrągowscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę. Uwagę funkcjonariuszy zwróciła tablica rejestracyjna pojazdu, na którym jechał, ponieważ była ona częściowo zakryta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci nałożyli na 43-letniego motocyklistę mandat w wysokości 500 złotych oraz 8 pkt karnych. Mężczyzna skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu, wobec czego funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do sądu.

W niedzielę (21.05.2023 r.) w Prawdowie policjanci ruchu drogowego z KPP Działdowo skontrolowali 39-letniego kierującego Fiatem Ducato. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad promil alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach informacyjnych wyszło na jaw, że nie ma uprawnień do kierowania. Tłumaczył się, że pił alkohol dzień wcześniej i nie spodziewał się, że jeszcze ma w organizmie. Teraz za swoją nieodpowiedzialność stanie przed sądem.

Nidzica

W niedzielę (21.05.2023 r.) około godz. 2:30 na terenie gminy Nidzica, policyjny patrol zatrzymał do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki mitsubishi. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie kierującego autem 1,3 promila alkoholu. Funkcjonariusze podczas czynności zatrzymali 30-latkowi uprawnienia do prowadzenia pojazdów i sporządzili stosowną dokumentację. Niebawem mieszkaniec podnidzickiej miejscowości za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (19.05.2023 r.) ok. godz. 19:00 w Krotoszynach dzielnicowi z tamtejszej gminy zatrzymali do kontroli drogowej dwóch rowerzystów. Przeprowadzone badania trzeźwości wykazały, że obaj byli nietrzeźwi. 45-latek miał w organizmie 2 promile alkoholu, a jego o rok starszy kolega aż 3 promile alkoholu. Obaj cykliści za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami w wysokości 2500 złotych.

Olsztyn

W sobotę (20.05.2023 r.) wieczorem oficer dyżurny KMP w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na al. Wojska Polskiego może poruszać się nietrzeźwy kierujący. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol, który zauważył wskazanego citroena. Funkcjonariusze postanowili go zatrzymać do kontroli drogowej. Mężczyzna siedzący za kierownicą auta początkową zwolnił, a po chwili nagle odjechał, nie reagując na sygnały dźwiękowe i świetlne wzywające go do zatrzymania się, wręcz przeciwnie – przyśpieszył. Mężczyzna kontynuował swoją ucieczkę. Na trasie Wadąg-Słupy kierujący citroenem na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, gdzie uderzył w drzewo. Ostatecznie doszło do dachowania auta. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Jak się okazało za kierownicą pojazdu siedział 33-letni mężczyzna, który miał powody, aby uniknąć kontroli drogowej – badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 33-latek wsiadł za kierownicę auta, mimo cofniętych uprawnień.

Mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i mimo cofniętych uprawnień. Zgodnie z kodeksem karnym może grozić mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

BRAK KOMENTARZY