Zmagania na mazurskich szutrach zakończone

0
350
Źródło: warmia.mazury.pl

Sesks to pierwszy kierowca z Łotwy, który triumfował w Rajdzie Polski. Na drugim miejscu rywalizację zakończyli Nowozelandczycy Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 N Rally2).

Po raz trzeci z rzędu na podium polskiej rundy FIA ERC stanęli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia RS Rally2), którzy osiągnęli metę na trzeciej pozycji.

Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 919,47 km, z czego 182,06 km to dystans 16 szutrowych odcinków specjalnych. Łącznie do rywalizacji przystąpiło 81 załóg, w tym 60 w ramach mistrzostw Europy. W rundzie RSMP wzięły udział 33 załogi, a 26 z tego grona walczyło o punkty do klasyfikacji krajowego czempionatu. Podczas obu etapów panowała słoneczna, bezdeszczowa pogoda, a zawodnicy rywalizowali na suchej nawierzchni.

W klasyfikacji generalnej imprezy zwyciężyli Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia RS Rally2). W drodze do tego sukcesu Łotysze wygrali 8 z 16 odcinków specjalnych. Drugie miejsce, ze stratą 39,6 sekundy do zwycięzców, wywalczyli Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 N Rally2). Dzięki temu wynikowi Nowozelandczycy umocnili się na prowadzeniu w punktacji mistrzostw Europy. Na trzeciej pozycji finiszowali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia RS Rally2), których od zwycięzców dzieliło 1:04,9 s.

Dla dwukrotnych mistrzów Polski to trzecie z rzędu podium w Rajdzie Polski.

Kluczowy dla losów rywalizacji o zwycięstwo był drugi przejazd oesu Świętajno (18,54 km), na którym Sesks i Francis pokonali dotychczasowych liderów – Paddona i Kennarda o 7,6 sekundy. Na kolejnych próbach Łotysze sukcesywnie powiększali przewagę.

Nowozelandczycy próbowali odpowiedzieć rywalom, ale po tym jak przebili oponę na jednym z niedzielnych oesów musieli jechać już bardziej zachowawczo. Z serwisu wyjechali tylko z jednym kołem zapasowym, więc uszkodzenie kolejnej opony mogłoby zmusić ich do wycofania się z rajdu i utraty drugiego miejsca.

– To był świetny trening przed moją domową rundą mistrzostw Europy, czyli Rajdem Lipawy, który już za miesiąc. Przed nami oczywiście jeszcze dużo pracy, ale prędkość jaką tu pokazaliśmy jest dobrym prognostykiem – mówił Martins Sesks.

– Świetny wynik, choć za nami bardzo trudny dzień. Po dwóch kapciach w niedzielę kilka oesów musieliśmy pokonać bez koła zapasowego. Nie wszystko poszło dziś zgodnie z planem, ale z punktu widzenia walki o mistrzostwo drugie miejsce jest cenne – komentował Hayden Paddon na mecie ostatniego oesu.

– Bardzo się cieszę, bo poziom rywalizacji był wyższy niż w ubiegłym roku, a my po raz kolejny jesteśmy na podium. Jestem zadowolony z naszej dzisiejszej jazdy. W sobotę mieliśmy lepsze i gorsze momenty. Niestety na kończącym zmagania Power Stage nie mogłem atakować tak mocno, jak chciałem, bo mieliśmy problemy z hamulcem ręcznym – wyjaśniał Mikołaj Marczyk.

Sesks to pierwszy Łotysz, który zwyciężył w Rajdzie Polski. Dla 23-latka z Lipawy to drugi w karierze triumf w rundzie Europejskiego czempionatu. Pierwsze zwycięstwo odniósł w ubiegłorocznym Rajdzie Lipawy.

Na czwartym miejscu uplasował się norwesko-szwedzki duet Mads Ostberg/Patrik Barth (Citroen C3 Rally2, +1:12,9 s), a czołową piątkę zamknęli mistrzowie Finlandii – Mikko Heikkila i Samu Vaaleri (Skoda Fabia Rally2 evo, +1:16,7 s).

ORLEN 79. Rajd Polski – klasyfikacja końcowa FIA ERC:
1. Sesks/Francis (LVA/LVA, Skoda Fabia RS Rally2) 1:34:57,8 s
2. Paddon Kennard (NZL/NZL, Hyundai i20 N Rally2) +39,6 s
3. Marczyk/Gospodarczyk (POL/POL, Skoda Fabia RS Rally2) +1:04,9 s
4. Ostberg/Barth (NOR/SWE, Citroen C3 Rally2) +1:12,9 s
5. Heikkila/Vaaleri (FIN/FIN, Skoda Fabia Rally2 evo) +1:16,7 s
6. Franceschi/Escartefigue (FRA/FRA, Skoda Fabia Rally2 evo) +1:29,7 s
7. McErlean/Rowan (IRL/IRL, Hyundai i20 N Rally2) +1:46,9 s
8. Tempestini/Itu (ROU/ROU, Skoda Fabia Rally2 evo) 2:09,2 s
9. Cais/Bacigal (CZE/SVK, Skoda Fabia RS Rally2) +2:33,7 s
10. Llarena/Fernandez (ESP/ESP, Skoda Fabia RS Rally2) +2:57,4 s

BRAK KOMENTARZY