Podsumowanie Roku Mikołaja Kopernika

0
418

W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej odbyło się podsumowanie Roku Mikołaja Kopernika w Archidiecezji Warmińskiej, który obchodzony był z okazji 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej.

Wiele podmiotów ma powody do upamiętnienia Kopernika, zarówno Kościół, jak i środowiska samorządowe, czy naukowe. Wszystkim przyświecał jeden cel, a mianowicie uczczenie jednego z najbardziej znanych na świecie synów polskiej ziemi – mówił ks. dr Tomasz Garwoliński, koordynator komitetu honorowego Roku Mikołaja Kopernika.

Na Warmii i Mazurach od stycznia odbyło się ponad sto wydarzeń związaną z postacią kanonika.

Wśród nich były spektakularne wydarzenia, jak otwarcie Roku Kopernika, rocznica jego urodzin obchodzona we Fromborku, główne uroczystości związane z rocznicą śmierci i wydania „De revolutionibus…”, czy Konferencja Episkopatu Polski. Odbyła się premiera musicalu „Kopernik”. Miały miejsce liczne wystawy, sesje naukowe, wydane książki, znaczki wydane przez Pocztę Polską i Pocztę Watykańską – wymieniał koordynator.

Podkreślał, że na Warmii znajduje się bardzo dużo pamiątek związanych z wybitnym astronomem. – Owocem Roku Kopernika jest odkrycie kolejnej książki, z której korzystał Mikołaj. Badając notatki o treści teologicznej, które zostawił w drukach Biblioteki „Hosianum”, trafiłem na nią. To pięćdziesiąta piąta książka na świecie identyfikowana z Mikołajem Kopernikiem. Jak widać, Kopernik jest ciągle żywy, ciągle odkrywany – przybliżał ks. Garwoliński. Akcentował, że Kościół na Warmii w jubileuszowym roku w sposób szczególny podkreślał fakt, że Mikołaj Kopernik był człowiekiem głębokiej wiary, człowiekiem posłusznym Kościołowi.

ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska

BRAK KOMENTARZY