Pocztowe znaczki z Mikołajem Kopernikiem

0
164

W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin, a także 480. rocznicę śmierci znakomitego astronoma. Podczas jubileuszowych uroczystości we Fromborku został zaprezentowany okolicznościowy znaczek pocztowy.

Miejsce  prezentacji znaczka jest o tyle istotne, że portret Mikołaja Kopernika, który został wykorzystany do projektu znaczka, to element fromborskiego epitafium pochodzącego z bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Pochodzi z XVIII w. Namalowano go techniką olejną na blasze miedzianej według wzorów wizerunków astronoma pochodzących z dzieł Mikołaja Reussnera i Jakuba Boissarda.

Znaczek został wydany w nakładzie 128 tys. egzemplarzy. To nie pierwszy raz, gdy uczony związany z Warmią trafia na znaczek. Po raz pierwszy jednak prezentowany jest portret Mikołaja Kopernika z katedry we Fromborku.

– Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego odkrycia śmiało można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Poświęcimy mu w tym roku aż trzy wyjątkowe emisje – dwie znaczkowe oraz kopertę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie i duchownym – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

BRAK KOMENTARZY