Pierwsza w Polsce całkowicie “zielona” komunikacja miejska

0
542

Lidzbark Warmiński będzie miał pierwszą w kraju komunikację publiczną opartą całkowicie na zeroemisyjnym taborze. 

Pierwsza w historii Lidzbarka Warmińskiego komunikacja miejska została uruchomiona w 2021 roku. Tworzyły ją dwa zeroemisyjne elektryczne autobusy, jednak popularność bezpłatnych przewozów przewyższała możliwości małego taboru.

Dla poprawy komunikacji Lidzbark Warmiński wykorzystał dodatkowe pojazdy, z tradycyjnym napędem spalinowym. Jednak celem było stworzenie zeroemisyjnej komunikacji publicznej, dlatego władze miasta złożyły wniosek na dofinansowanie zakupu kolejnych elektryków.

Przed kilkoma dniami przyjechały dwa nowe autobusy, których zakup w ponad 80 proc. dofinansowany był ze środków unijnych. Są to pojazdy wyposażone, m.in. w ekrany z informacjami dla podróżnych. Za kilka dni, po załatwieniu formalności, wyjadą na ulice Lidzbarka Warmińskiego.

Tym samym komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim stanie się pierwszą w Polsce opartą na zeroemisyjnych pojazdach. Energia do ładowania pojazdów pozyskiwana jest w dużej mierze z odnawialnych źródeł.

Lidzbark Warmiński często stawiany jest za wzór miasta SMART CITY. Udowadniamy, że można rozwijać infrastrukturę bez negatywnego wpływu na środowisko. Elektryczne autobusy pasują do naszej wizji miasta uzdrowiskowego, z czystym powietrzem, ograniczaniem emisji spalin i ruchu samochodowego. Cieszę się, że nasze miasto znów stało się pionierem na skalę krajową powiedział Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. 

BRAK KOMENTARZY